Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
175 postów 192 komentarze

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Spowiednik Dmowskiego o korzeniach rewolucji bolszewickiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W styczniu lub lutym, (według różnych źródeł) minęła 80. rocznica śmierci ks. dr. Marcelego Nowakowskiego rozstrzelanego przez Niemców.

Ks. dr Marceli Nowakowski był nie tylko spowiednikiem Romana Dmowskiego, ale również marszałka Sejmu Macieja Rataja z którym wspólnie przetrzymywany był w niemieckim więzieniu podczas II wojny, to również patriota mocno zaangażowany na polu społeczno-politycznym zarówno w trakcie obu wojen, jaki i okresu międzywojnia.
 
Po wybuchu I wojny światowej współorganizował Towarzystwa Opieki nad Jeńcami oraz Polski Czerwony Krzyż. W 1916 r. został sekretarzem Rady Nadzorczej Polskiej Macierzy Szkolnej. Podczas wojny polsko-bolszewickiej był kapelanem 5 pułku ułanów. W odrodzonej Polsce przez 11 lat (1919-1930) był posłem na Sejm z list Związku Ludowo-Narodowego i Stronnictwa Narodowego. Zasiadał w sejmowej komisji wojskowej. Publikował w „Wiadomościach Archidiecezji Warszawskiej”, „Gazecie Warszawskiej” i „Warszawskim Dzienniku Narodowym”.
 
Był jednym z najlepszych mówców II Rzeczypospolitej, posługiwał się niezwykle piękną polszczyzną. Kadra uniwersytecka polecalała swoim studnetom wzorowanie się na jego talencie oratorskim,. Do najbardziej znanych wystąpień ks. Nowakowskiego należy mowa wygłoszona w rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1916 r. w Katedrze Warszawskiej oraz kazanie wygłoszone podczas pogrzebu Romana Dmowskiego
 
 
Ksiądz Nowakowski po wybuchu rewolucji bolszewickiej w Rosji doskonale przejrzał zarówno siły stojące za bolszewicką rewolucją, jak i wykazał skalę zagrożenia dla odradzającej się Polski, czemu dał wyraz w publikacjiStrzeż się Żydów i bolszewików!,wydanej jeszcze w 1918 roku.
 
O bolszewickich planach podboju świata pisał tak (pisownia oryginalna):Jak im się uda wprowadzić raj bolszewicki w Polsce, tym korytarzu do granic Zachodu, sięgną swą niszczycielską łapą do Francji, Anglji i dalej za ocean, ażeby stać się władcami i panami świata.Uważał, ze Polacy nie zdają sobie w pełni sprawy z tego czym jest tak naprawdę bolszewizm jak duże stanowi zagrożenie i kto za nim stoi dlatego pisał:Pierwszymi bolszewikami byli rosyjscy, poddani: żydzi, niemcy i kilku przekupionych rosjan. Przyjechali w pierwszych dniach rosyjskiej rewolucji z Berlina do Piotrogrodu, w wagonach mocno przez niemców strzeżonych, a to dlatego, aby przekonać rosjan, iż to są ludzie, nie zasługujący na zaufanie niemców.Ponieważ jak zauważył rewolucja była inspirowana przez Niemcy i w ich interesie, niemiecka cenzura nie pozwalała pisać prawdy o gwałtach i zbrodniach dokonywanych w Rosji przez Żydów, wykorzystujących do tego niemieckie wsparcie. Niemcy, według warszawskiego duchownego, prowadzili agitację wśród rosyjskich żołnierzy tłumacząc im, że Niemcy to przyjaciele Rosjan, którzy życzą jej demokratycznych rządów. Dzięki wdrożeniu tego planu i zaniechaniu prowadzenia przez nich wojny, Niemcy mogły przerzucić swoje wojska do walk na froncie zachodnim.
 
Ks. dr. Nowakowski obarcza zarówno cesarza Niemiec Wilhelma II jaki i Karola I cesarza Austrii, za działania sprzyjacie umacnianiu się bolszewików w Rosji oraz umiejętne wykorzystywanie ich do walki z Polską:
Hańba tobie przeklęty Wilhelmie i Karolu, co udajesz dobrego chrześcianina i przyjaciela polskiego(…)Tobie, Karolu przysługuje nazwa nie króla apostolskiego, ale bolszewickiego. Odpowiedzialność przed Bogiem i historją, spada za krew naszą wylaną w walce z bolszewikami, za wciąż powtarzające się jeszcze mordy nie na lud rosyjski, ale na was, podli królowie, na waszych agentów żydów w Rosji i na wasze wojsko, noszące nazwę „krasnej gwardji".(…)Obaczmy jeszcze co ci główni bolszewicy, Wilhelm i Karol robią dalej już po zawarciu pokoju z Rosją w Brześciu i po rozformowaniu całej armji rosyjskiej, oni natychmiast wydają rozkazy swym agentom, swej „krasnej armji“ robić straszny teror w Rosyi, wojskom zaś swym każą iść w głąb niej i niby to ratować od tych mordów inteligencję i majątki obywatelskie. Tymczasem jak zauważa autor, zamiast ochroną ludności cywilnej przed bolszewikami, Niemcy i Austriacy zajmowali się masowym rabunkiem, wywożąc z Rosji zboże, drewno, węgiel i złoto.
 
W dosadnych słowach ks. Nowakowski uczula polskich robotników i chłopów na ich podstępne plany:Dlatego robotniku i włościenlnie polski czuwaj ! Gadzina niemiecka skrycie wśród nas się czołga, aby nas ukąsić i zatruć jadem kłótni domowej i byśmy kłócąc się nie mogli zorganizować i stać się potężnym i wobec ich upadku. Jad bolszewizmu, czyli swoich agentów żydów już oni rozlokowali po całej Polsce, już mają i swe gazety w polskim języku, w których zaszczepiają w nas międzynarodowość i walkę klasową. Zupełnie robią to samo co i w Rosji, tylko u nas, jako w kraju więcej kulturalnym, o wiele ostrożniej. Opinie księdza potwierdzają raporty, które spływały w tym okresie na ręce Ignacego Paderewskiego, w których podkreślano nasilenie działań propagandowych wobec polskich robotników ze strony przybyłych z Niemiec bolszewickich agitatorów.
 
Następnie ks. Nowakowski przedstawia listę prawdziwych nazwisk przywódców rewolucji bolszewickiej podsumowując ją tymi słowami:Jasny masz dowód, że ci nikczemni pejsaci żydzi opłacani szwabskiem złotem nie mają śmiałości występować pod swojemi nazwiskami, bo cały naród rosyjski, gdyby o tem wiedział niewątpliwie tych fałszywych proroków i nauczycieli rozszarpał by na kawałki i rzucił to ścierwo na pożarcie psom.
 
Przyszły spowiednik Dmowskiego zauważył ponadto, że środowiska żydowskie w Polsce nie tylko sprzyjały wówczas bolszewikom i prowadziły agitację na ich rzecz na terenie Polski, ale równolegle celowo z rozmachem psuły ocenę Polski i Polaków w oczach światowej opinii publicznej, oskarżając Polaków o masowe pogromy.
 
Ks. Nowakowski nie szczędził jak widać słów krytyki pod adresem nie tylko Żydów i bolszewików, ale również pod adresem ich niemieckich inspiratorów, co mogło mieć również pośredni wpływ na decyzję Niemców o jego rozstrzelaniu w roku 1940. Bezposrednim zaś była antyniemiecka działalność oraz pomoc w ucieczce z okupowanej Polski żonie generała Sikorskiego.
 
 
Arkadiusz Miksa
 

 

KOMENTARZE

 • "w publikacjiStrzeż się Żydów i bolszewików!,wydanej jeszcze w 1918 roku"
  Ciekawa postać.Wiedział o wydarzeniach znacznie wcześniej niż się wydarzą.O takich powiada się że albo prorok albo agent obcych służb.W tym wypadku najpewniej bolszewickich.

  //wydają rozkazy swym agentom, swej „krasnej armji“ robić straszny teror w Rosy //

  Po pierwsze "krasna armia" nie zajmowała się "strasznym terrorem" a działaniami wojennymi.
  Po drugie do "strasznego terroru" powołane było CZK (nadzwyczajna komisja do walki z kontrrewolucją i sabotażem )
  A po trzecie Dekret "O Czerwonym terrorze" https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwony_terror został wydany we wrześniu 1918 https://ru.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%BE_%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%BC_%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%80%D0%BE%D1%80%D0%B5
  Biorąc pod uwagę czas jaki potrzebny jest na napisanie i wydanie książki, nie mógł wielebny już w 1918 opisać wydarzeń które jeszcze nie zaszły.

  //ks. Nowakowski przedstawia listę prawdziwych nazwisk przywódców rewolucji bolszewickiej //

  Bardzo to dziwne.Wtedy to jest 1918, mało który europejski polityk w ogóle słyszał nazwiska Lenin,Trocki czy Dzierżyński.Wkrótce, to jest w latach 20-tych, poznają je aż nadto ale nie wtedy.Nie w 1918 r.
  Jednak coś mi mówi że ks.Nowakowski najwyraźniej ściemniał.Udział Niemiec w bolszewickiej intrydze był nie taki znów duży.Ot-zwykli pośrednicy w transakcji.Prawdziwi animatorzy,sponsorzy i mecenasi byli zupełnie gdzie indziej.
 • Jak nie trawię...
  ... kleszego pomiotu, tak czasem zdarza się wśród nich czasem jakiś który wypowie słowa: "Król jest nagi":

  "Jasny masz dowód, że ci nikczemni pejsaci żydzi opłacani szwabskiem złotem nie mają śmiałości występować pod swojemi nazwiskami, bo cały naród rosyjski, gdyby o tem wiedział niewątpliwie tych fałszywych proroków i nauczycieli rozszarpał by na kawałki i rzucił to ścierwo na pożarcie psom."

  Pomijam tu, że autor tych słów mataczył w sprawie "szwabskiego złota".
  Bo jak słusznie wyżej zauważył W.Sz.P @Ikulalibal, to byli tylko pośrednicy.
  Choć jak się tak mocniej zastanowić, to między Niemcem a żydem różnicy prawie nie ma. Poza jedną ale dość istotną: Niemiec potrafi (uczciwe) PRACOWAĆ.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930