Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
170 postów 191 komentarzy

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Na lekcję dyplomacji wyślijmy naszych do Mongolii

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mongolia na kartach historii swój okres świetności miała wieki temu.

Dziś jest jednym z tych państw, które jeśli nie są powodem do bezpośrednich drwin, to przynajmniej traktowane jest z przymrużeniem oka. Dwa miliony kilometrów kwadratowych powierzchni i tylko trzy i pół miliona ludności, wciśnięta między Rosję na północy i Chiny na południu, sytuacja Mongolii jest nie do pozazdroszczenia. Polacy narzekają i uznają swoje położenie za skrajnie trudne, bo z jednej strony Niemcy, a z drugiej Rosja. Jaką politykę prowadzi Polska z silniejszymi sąsiadami doskonale wiemy, od blisko dekady pogłębia skalę konfrontacji z Rosją, a od kilku lat kreuje się pod publikę ostry ton w relacjach z Niemcami. Jednocześnie postępuje proces zmierzający do totalnego zwasalizowania Polski na rzecz USA. Tymczasem spójrzmy jaką politykę prowadzi Mongolia. Kraj ten po 1945 roku w przeciwieństwie do Polski znajdował się pod zupełną kontrolą Związku Radzieckiego. Po rozpadzie sąsiada z Północy, Mongolia stworzyła państwo dużo bardziej stabilne niż postradzieckie republiki środkowoazjatyckie. Mongołowie zresztą sugerują, że swój system władzy budowali podpatrując polskie rozwiązania. Mongolia stara się umiejętnie balansować pomiędzy mocarstwami, z którymi sąsiaduje. Wyjątkowo racjonalną politykę Mongolia zaczęła prowadzić od lipca 2017 roku kiedy prezydentem kraju został Chaltmaagijn Battulga określany mianem "mongolskiego Donalda Trumpa". We wrześniu Ułan Bator odwiedził Władimir Putin, pretekstem do spotkania była rocznica wspólnego radziecko-mongolskiego zwycięstwa na Japończykami pod Chalchyn-gol. Putin doszedł do wniosku, że nie można pozwolić rozpychać się Chińczykom zbyt mocno w Mongolii. Rozmawiano o rosyjskich inwestycjach, kredytach, propozycjach rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego dla mongolskiej sił zbrojnych oraz współpracy wojskowej, która i tak już się zacieśnia od kilku lat. Efektem udanych rozmów było podpisanie umowy o strategicznym partnerstwie i przyjaźni. Sami Mongołowie również są zadowoleni z podpisania umowy ponieważ obawiają się zbyt dużego uzależnienia od gospodarki chińskiej. Szacuje się że około 90% całej mongolskiej wymiany handlowej dotyczy Chin. Z Rosją poza sektorem energetycznym wymiana praktycznie nie istnieje. Chińczycy starają się utrudniać tranzyt towarów państw trzecich do Mongolii przez swoje terytorium, mimo ubiegłorocznych trójstronnych rozmów mówiących o powstaniu ekonomicznego korytarza Pekin-Ułan Bator-Moskwa. Dlatego Mongolia oprócz Rosji stara się z pozytywnym skutkiem zwiększać wymianę handlową z Japonią i Koreą Południową.
 
Fascynacja amerykańską popkulturą w społeczeństwie mongolskim jest bardzo wysoka i również prezydent Battulga, nie ukrywa chęci równoległego zacieśniania współpracy zarówno z Chinami, Rosją jak i Stanami Zjednoczonymi. Rosja ma niwelować wpływy chińskie, a Stany w wizji Battalugi, mają równoważyć wpływy zarówno Chin, jaki i Rosji. W lipcu Battaluga odwiedził Waszyngton, dostrzegając swoja szansę w związku z rozpoczętą przez Trumpa wojną celną z Chinami. I rzeczywiście Amerykanie chwycili przynętę odpowiadając błyskawiczną rewizytą w Ułan Bator, oferując na początek broń amerykańskiej produkcji. Oczywiście Stany Zjednoczone węszą wokół znaczących zasobów naturalnych jakie posiada Mongolia, niemniej umiejętne balansowanie między trzema potężnymi graczami na wzajem szachującymi się swoimi wpływami w Mongolii jest gwarantem nie tylko bezpieczeństwa, ale i rozwoju gospodarczego tego kraju. Tak oto, traktowany z przymrużeniem oka kraj, w skrajnie trudnej sytuacji geopolitycznej prowadzi wyjątkowo zręczna politykę zagraniczną.
 
 
Może warto wysłać naszych dyplomatów na lekcję do malowniczej Mongolii i nasz MSZ przestałby być antypolski?
 

Arkadiusz Miksa 

KOMENTARZE

 • @ Autor - 5*
  "Na lekcję dyplomacji wyślijmy naszych do Mongolii"

  "Nasi" - w pewnym sensie nasi, bo to nasz okupant, ale wysłałbym ich raczej na Madagaskar - skojarzenie z hasłem międzywojnia jak najbardziej wskazane.
 • "Na lekcję dyplomacji wyślijmy naszych do Mongolii"
  ---------------
  Nie wiemy czy USrahell nie ustawił pod siebie Mongolii za pomocą wyznaczonych przez siebie zachowań i Chinom i Rosji.
  Wniosek?
  Pamiętajmy, że gdzie diabeł nie może - tam nie tyle babę - co Rosję albo Chiny poślę w zależności od potrzeb.
 • @Rzeczpospolita 22:00:27
  Teraz San Escobar w modzie . :) No a wyczyny Czaputowicza na zebraniu OBWE nawet Youtube zbanowało . Salut .
 • Sometimes
  Everything hurts
 • @Rzeczpospolita 22:00:27
  nic dodać, nic ująć ... tam jeszcze "naszych" fachowców od gospodarki należało by wysłać by odbyli cykl szkoleń na temat "Jak wykorzystać bogactwa naturalne do racjonalnego rozwoju kraju" ... albo ich nie wysyłać tylko nakazać żeby robili wszystko odwrotnie niż do tej pory.
 • @Drab61 23:20:29
  To jest właśnie to!!!! Wystarczy, aby ten debil Czaputowicz przekierował swoją politykę o 180stopni.
 • Taką myśl znalazłem w sieci.
  "Patriotyzm jest ostatnią ostoją łajdaka"

  Co oczywiście nie znaczy że każdy patriota to łajdak...
  to znaczy tyle że łajdacy najczęściej przebierają się szaty patriotów.

  Przykładów wiele.
  Choćby solidaruchy te przy korycie od 89r..
  To oni własnymi rękoma zniszczyli Polskę i zrobili z niej kolonię zachodu.

  O pożytecznych idiotach nie można powiedzieć że to łajdacy...
  oni działali szczerze wierząc że działają dla dobra Polski..
  co nie znaczy że nie narobili szkód.. bo narobili..
 • Inna myśl z sieci.
  "Niech Allah pomoże wszystkim ludziom. Bóg nie jest własnością tylko muzułmanów"

  Co na to katolicy... przecież żydowski Bóg jest ich "własnością" a innego wg katolików nie ma.

  To kto ma rację ? Bo jedni i drudzy jednocześnie racji mieć nie mogą.
  A takich Bogów na Świecie są setki wa w historii było ich tysiące...
  w tym Bogowie Słowiańscy w wielu odmianach.

  Widać jak na dłoni głupotę ideologii jedynego "żydowskiego Boga"
  Widać tu jak na dłoni tendencje agresywne czyli wypierania, delegalizowania, umniejszania innych Bogów.. czyli trynd do monopolizowania władzy "żydowskiego Boga".

  Kto nie widzi to żydowskiej globalnej strategii władzy nad światem ten jest ślepcem.
  To takie samo pranie mózgów jakie uprawia i dzisiaj żydowska propaganda na świecie w swoich mediach.

  Kiedyś nie wolno było krytykować Boga bo to obraza Boska..
  dzisiaj już nie wolno krytykować "żyda" bo atysemityzm czyli obraza Boska.

  Gołym okiem widać że mafia żydowska idzie po Boską władzę nad światem... i tak idzie od 2000 lat... i ciągle po trupach.
 • @Oscar 08:43:38
  Jacy bogowie słowiańscy? Niewiele religii twierdzi, że są jedynymi prawdziwymi. Natomiast każdy kto potrafi liczyć, to wie, że poltyka gospodarcza PiSu prowadzi do katastrof. A są zdrajcy i pożyteczni idioci, którzy na nich głosują. Nie mam żadnego szacunku dla pożytecznych idiotów
 • @Wican 09:02:46
  O tym kto jest pożytecznym idiotą okaże się po czasie.
  Ja w czasach gdy solidaruchy rozwalały Polską gospodarkę też krytykowałem solidaruchów .. ale dopiero po 89r zyskałem pewność że moja krytyka była słuszna (wcześniej panowało przekonanie że bogaty zachód nas zasypie dolarami, planem "Marshala" a zachód nas ograbił ze wszystkiego rękoma solidaruchów ).

  Ty ze swoją krytyką musisz poczekać aż PIS nabroi w gospodarce...
  na razie szczekasz na kredyt...politycznie..
  Wszystkie zarzuty do PIS dotyczą przyszłości...a te które były stosowane w przeszłości już są nieaktualne,.. nie sprawdziły się...(500+)
  PIS zaczął reformę Wymiaru sprawiedliwości... i słusznie..
  jednak opór materii (mafii) jest gigantyczny.
  Ty w istocie wspierasz tę mafię... ja nie wspieram.
 • @Oscar 09:27:31
  Okaże się, gdy twoje wnuki pójdą za długi w niewolę. Ale ty już tego nie zobaczysz.
 • @Oscar 08:43:38
  Panie @Oscar
  ------------
  "Widać jak na dłoni głupotę ideologii jedynego "żydowskiego Boga""
  ------------
  To Pan takimi wpisami czyni Syna Boga Ojca - Jezusa Chrystusa - żydowskim Bogiem - i w ten sposób pomagasz Pan czarciemu pomiotowi. Pan się drzesz - ukrzyżuj Go - w chórze wiadomo z kim.
  Tymczasem Syn Boga Ojca - Jezus Chrystus - po to przyszedł na Ziemię aby uzmysłowić ludziom, że ową Ziemię muszą dzielić z dziećmi Złego. Dlatego mają takie a nie inne obowiązki wobec siebie i wobec dzieci Złego. Potem, kiedy ciało Jezusa Chrystusa jeszcze nie zdążyło ostygnąć - czarci pomiot już zaczął przenicowywać nauki Jezusa Chrystusa pod siebie do tego stopnia, że zamiast ludzie uczynić na Ziemi (zgodnie z naukami Jezusa) czarci pomiot bezsilnym - to czarci pomiot ludzi uczynił bezsilnymi wobec siebie. Wystarczy dzisiaj odtworzyć sobie własnym rozumem nauki Jezusa Chrystusa - bo po, owocach - kogo trzeba - poznaliśmy już aż nadto przez cały XX i XXI wiek - aby ludzkość zajęła na Ziemi a potem w Niebie właściwe sobie miejsce.
  Wniosek?
  Pan chcesz dziecko wylać z kąpielą - wiec w tym wypadku tylko egzorcysta może pomóc.
 • @Wican 09:30:06
  Gorzej już nie będzie.. chyba że wojna...
  Solidaruchy spieprzyły już wszystko co można spieprzyć...
  do tego stopnia że nawet same solidaruchy (te z PIS) zaczynają z tego wyciągać wnioski... to są dobre wnioski.
  i te dobre wnioski popieram.... i tylko te dobre moim zdaniem.

  ty uprawiasz "odpowiedzialność zbiorową".. posługujesz się etykietami.. ja nie...
 • @Oscar 09:46:52
  Ja odpoweidzialność zbiorową? To ty piszesz: "solidaruchy czy KK. Czyli generalizujesz. Ja patrzę na system, który przyniósl PiS,. Na promocje miernot, marnotrawienie środków, itd. Solidaruchy były różne, taj jak różni są katolicy. Natomiast PiS to zlo absolutne, takie samo jak POpaprani.
 • @Oscar 09:46:52
  A więc konsekwentnie i zgodnie z zasadami logiki: głosujemy na nich. Piszemy ciepło i przyjaźnie o młodziutkim Delfinie i o starej Balbinie. W końcu forsa nie śmierdzi!
 • @Oscar 09:46:52
  A tekst jest o Mongolii. Mało ludny kraj o dużo gorszym położeniu niż Polska, sobie radzi. Ale tam nie mają niedorozwojów tchórzliwych pokroju Donka i Kaczelnika.
 • @Wican 09:02:46
  Dziwisz się. Ilu pójdzie za opcją że tylko pracą i poświęceniem można coś osiągnąć jak są tacy ,,rządzący'' którzy wmawiają że już tyle wycierpieliśmy że wszystko należy nam się za darmo, z nieswojego zrobią ci podwyżkę, i jeszcze za darmo rozdadzą kasę.
 • @marek500 11:17:03
  "są tacy ,,rządzący'' którzy wmawiają że już tyle wycierpieliśmy że wszystko należy nam się za darmo"

  Tu nie chodzi o "cierpienia" ale o grabież...wystarczy zatrzymać systemową i pozasystemową grabież by bogactwa starczyło dla wszystkich.
  Polska ciężko pracując bogaci nie Naród Polski ale zachód i mafię żydowską. Większość Polaków albo pracuje dla "żyda" (zagraniczne koncerny" albo kupuje u żyda (hipermarkety, galeria...).
  ..a "żyd" podatków w Polsce nie płaci.
  I w tym jest problem. Bogaty zachód (bogaty "żyd") bogaci się na pracy Polaków... tak było przed wojną i to samo solidaruchy przywróciły po 89r.

  Problem pozasystemowy to np karuzele VAT (to też mafijny pomysł)

  Gdyby nie ta grabież Polacy mogli by żyć na znacznie wyższym poziomie.
  PIS tylko wyrównuje skrajnie dysproporcje...bo mafia grabicieli nie jest zupełnie zainteresowana tym ważnym problemem społecznym.
  Nawet Polscy patriotyczni "inwestorzy" czy "pracodawcy" też nie są tym zainteresowani. ale indywidualny egoizm nie może być wyznacznikiem polityki państwa. Państwo musi te egoizmy jakoś kompensować... inaczej dysproporcje będą się powiększać... a śmietników i mostów do spania dla nieprzystosowanych w końcu zabraknie..
  Już tak się dzieje w USA czy w innej Anglii.

  https://pl.sputniknews.com/spoleczenstwo/2019121011477568-bozonarodzeniowo-spoleczne-graffiti-banksyego-w-birmingham-sputnik/
 • @Oscar 12:09:17
  I masz rację i nie. Fakt że te korporacje są uprzywilejowane. Jednak na to nic nie poradzimy. Jak zaczniemy dbać o swoje interesy i wyrzucimy te najbardziej szkodliwe korporacje, to pod byle pretekstem obłożą nas sankcjami że nam bokiem wyjdzie. Co do tego wyrównywania dysproporcji to jeszcze zobaczysz jakie skutki przyniosą. Już strefa ubóstwa wzrosła, dzieci głodnych też przybyło. PiS jak przystało na partię komunizującą, przed wyborami zamiast 500+ da 800+ a po dwóch latach okaże się że znów ubóstwa przybyło. A dlaczego tak się dzieje to się spytaj mądrzejszych i bardziej doświadczonych życiowo. Niestety jesteśmy w czarnej d.., a tą dalszą wasalizacją włazimy coraz głębiej. A tym to już pojechałeś,,Nawet Polscy patriotyczni "inwestorzy" czy "pracodawcy" też nie są tym zainteresowani. ale indywidualny egoizm nie może być wyznacznikiem polityki państwa.''. Widzę że kolega tak jak wasz wódz (ostatni prawdziwy komunista) chce żeby ci pracodawcy wykorzystywali swój intelekt, czas i pieniądze na jakieś projekty a zyskami dzieli się z resztą. Nawet za PRL takich komunistycznych pomysłów nie mieli .
 • @marek500 15:14:55
  Jak na dziecko przypada 500 zł na łepek to za te pieniądze da się te dzieci wyżywić.
  W normalnej rodzinie Tata pracuje czasem mama i oni te pieniądze zarabiają ale nie dla siebie dzielą się tymi pieniędzmi z dziećmi..
  Naród to jedna wielka rodzina...
  Chyba że dla kogoś Polska czyli Naród Polski to żadna wartość ..(tak jak np dla żydów czy banderowców) to wtedy faktycznie dzielenie się z Narodem męczy...podobnie jak żydowskie korporacje...

  Rozwiązaniem jest nacjonalizacja wielkiego przemysłu czyli oligarchii..
  wtedy Państwo ma dochody z których może wspierać słabszych... a drobny biznes nie musi być tak obciążany.
  W Polsce jest dokładnie odwrotnie .. oligarchiczny biznes (najczęściej żydowski) nie płaci podatków ale zarabia na Polakach (tania siła robocza i masowy konsument) .. a państwo dusi drobny Polski biznes.

  Wystarczy to odwrócić...
 • @Oscar 08:33:18
  spoko zredukujemy im w swoim czasie emerytury, pardon dochody do najniżej emerytury
 • @demonkracja 09:46:23
  Bóg z Dekalogiem zakazywał zabijać. Ten żydowski rozwodnik Astarte, lubował się we krwi i mordzie. I tak czyni do dziś
 • @marek500 15:14:55
  tego co się nie stawia , gorzej się traktuje. Zatem trzeba się postawić i to dotkliwie
 • @Oscar 16:44:19
  Spóźnione wnioski o pokolenie . Teraz nie ma wielkiego przemysłu
 • @gnago 17:36:25
  Ja te "wnioski" głoszę od 89r...
  a nawet wcześniej gdy solidaruchy niszczyły strajkami Polskie firmy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829