Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 196 komentarzy

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Dziś rocznica rzezi Ormian - prawda o tureckiej zbrodni!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dziś 24 kwietnia Ormianie na całym świecie obchodzą 105. rocznicę Genocydu – masowej zbrodni ludobójstwa dokonanej na Ormianach w latach 1915-1917 przez Turków.

To właśnie 24 kwietnia 1915 roku, od porannych godzin trwało polowanie w Konstantynopolu na Ormian, choć w rzeczywistości mordy na terenie całego imperium tureckiego trwały już od kilku tygodni, zgodnie z decyzją państwa tureckiego, które założyło ostateczną likwidację Ormian na swoim terytorium. Mordy z tego okresu były apogeum długofalowego procesu eksterminacji i prześladowań Ormian, który rozpoczął się jeszcze pod koniec XIX wieku. Na skutek pogromów z okresu sułtana Abdulhamid liczba ludności ormiańskiej w Turcji spadła z 2,6 mln w 1882 roku do 2,1 mln w 1912 roku. Wymordowanie pół miliona Ormian w okresie 30 lat, było mimo ogromnej skali zbrodni jednak dopiero jedną piątą całej ormiańskiej populacji. W okresie I wojny światowej populacja Ormian w Turcji spadła z poziomu ponad 2 milionów do poziomu 150 tysięcy. Przywódcy tureccy triumfalnie donosili, że w trzy lata udało im się wymordować znacznie więcej Ormian niż sułtanowi Abdulhamidowi przez 30 lat. Zgładzono w sumie 40 % wszystkich Ormian i 75% zamieszkujących Imperium Osmańskie.

 
Ormiańskie kobiety czy dzieci nie były jednak zabijane od tak po prostu z użyciem broni palnej. Ormianie przed śmiercią byli bici, głodzeni, torturowani, zakopywani żywcem, okaleczani. Rozmach tureckiego bestialstwa porównać można do tego, jakiego dopuścili się Ukraińcy na Polakach i innych narodowościach, w trakcie rzezi na Wołyniu, niespełna trzydzieści lat później.
 
Co roczne obchody Genocydu w stolicy Armenii Erywaniu były ewenementem na skalę światową. Na uroczystości w miejscu specjalnie utworzonego mauzoleum Cicernakaberd położonego na obrzeżach stolicy, przybywały z całego świata setki tysięcy Ormian. Rozmach tego zjawiska obrazuje fakt, że Armenia ma niespełna trzy miliony mieszkańców. W tym roku po raz pierwszy od czasu odzyskania niepodległości przez Armenię w 1991 roku uroczystości z powodu pandemii COVID-19, odbędą się jedynie w wymiarze symbolicznym, co potęguje skalę przygnębienia mieszkańców Armenii, dla których udział w uroczystościach był nie tylko formą oddawani czci przodkom, ale również manifestem jedności narodowej i solidarności Ormian zarówno tych w kraju jak i dziesięciomilionowej diaspory. Jest bowiem niewiele narodów na świecie, które miałby tak oddaną sprawie swojego narodu diasporę jak ta jaką ma Armenia.
 
Tradycja obchodów sięga czasów ZSRR, kiedy to Armenia została siłą wcielona w skład ZSRR, po uprzednim jej podziale między ZSRR a Turcją. W1965 r. ludność radzieckiej Armenii zażądała od komunistycznych władz budowy pomnika ofiar ludobójstwa, który stałby się centralnym miejscem upamiętniania ofiar rzezi w Armenii, ponieważ ormiańska diaspora na całym świecie upamiętniała co roku, to tragiczne wydarzenie na własną rękę. Mimo, że Turcja była wówczas sojusznikiem USA, a tym samym wrogiem ZSRR, władze w Moskwie torpedowały dotychczasowe ormiańskie inicjatywy zmierzające do godnego upamiętnienia tej zbrodni. Skoro ZSRR traktowało Turcję jako wroga czemu nie skorzystało z okazji do organizacji uroczystości o antytureckiej wymowie? Po pierwsze władze nie chciały przypominać niewygodnych faktów dotyczących udziału ZSRR w rozbiorze Armenii i oddania jej historycznych ziem, w raz ze świętą dla Ormian górą Ararat Turkom, a po drugie obawiano się, że organizowane co roku obchody będą wzmacniać ormiańską tożsamość narodową, ormiański nacjonalizm, a tym samym tendencje odśrodkowe.
 
Każdy kto choć trochę zna ormiańską mentalność wie, że Ormianie nie odpuszczą i tak też się stało w tym przypadku. W dniu 24 kwietnia 1965 r. zorganizowano masowe demonstracje na centralnych placach miast radzieckiej Armenii. Pod naciskiem ludności 16 marca 1965 r. lokalne władze komunistyczne, postanowiły wznieść pomnik upamiętniający ormiańskie ofiary ludobójstwa. Sporą odwagą i determinacją wykazał się wówczas Jakow Zarubjan pełniący rolę pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Armeńskiej Republiki Radzieckiej, który mając poparcie społeczeństwa, postawił temat budowy mauzoleum na ostrzu noża narażając się władzom Kremla. I tak od 55 lat, niemal z każdym rokiem w coraz liczniejszym gronie, Ormianie manifestują swoje narodowe wartości, kierując jednocześnie do wszystkich państw świata, które jeszcze tego nie zrobiły, apel o oficjalne uznanie tureckich rzezi na Ormianach za ludobójstwo. Polski Sejm odpowiadając na apel Armenii, uznał zbrodnię turecką za ludobójstwo 15 lat temu. Turcja do dziś nie przyznaje się do zbrodni i wszelkimi możliwymi sposobami stara się torpedować inicjatywy ustawodawcze kolejnych państw, uznające jej odpowiedzialność za tę zbrodnię przeciwko ludzkości. Traumatyczne doświadczenie ludobójstwa zbliża do siebie Ormian i Polaków, determinując wspólne działania zmierzające do przybliżenia światu zbrodni dokonanych na obu naszych narodach.
 
Arkadiusz Miksa

KOMENTARZE

 • // Armenia została siłą wcielona w skład ZSRR,
  po uprzednim jej podziale między ZSRR a Turcją.//

  Ciągle się uczę czegoś nowego.A więc Armenia została siłą wcielona do ZSRR.
  A jeszcze piętnaście minut temu było dla mnie jasne że proklamowana w maju 1918 r Demokratyczna Republika Armenii w 1920 rozpoczęła wojnę z Turcją w wyniku czego przestała istnieć.A kiedy Turcy zajęli większą część terytorium Armenii a Ormianom groziła całkowita biologiczna zagłada sami poprosili o wcielenie do ZSRR. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_arme%C5%84sko-turecka

  Uważam że mówienie o Rzezi Ormian bez wspomnienia kto rządził ówczesną Turcją (imperium Osmańskie już nie istniało),co to była za swołocz ci "Młodzi Turcy",jest wielce niestosowne.Szczególnie teraz kiedy Turcja prawie że uwolniła się od "młodotureckiego" balast i powraca w koleiny Imperium Osmańskiego.

  //To właśnie 24 kwietnia 1915 roku, od porannych godzin trwało polowanie w Konstantynopolu na Ormian,

  W Stambule.Konstantynopol upadł w maju 1453.
 • Ormianie rozeszli się po całym świecie.
  To bardzo dumny naród, który szczyci się własnym ormiańskim kościołem apostolskim założonym przez św. Grzegorza. Legenda głosi, że Ormianie udając się na tułaczkę, po tureckiej rzezi, podzieli między sobą swoją Biblię aby zachować ją dla potomnych. I to był największy skarb jaki wynieśli z ojczyzny.
  http://courses.washington.edu/disisme/Our_Encyclopaedia/Entries/2008/9/6_The_Armenian_Christian_Church_files/shapeimage_2.png
 • @ikulalibal 22:59:19 Gdyby ZSRR nie pomógł Armenii to by
  dzisiaj tam byli muzułmanie. Podobna historia jest z Gruzją i Iranem, tam też to państwo zostało zachowane dzięki Rosji carskiej.
 • @Anna-PK 23:42:35
  // Podobna historia jest z Gruzją //

  Identyczna.Powodem była burzliwa historia tego regionu.Armenia i Gruzja to chrześcijańskie państwa które przez stulecia poddane były presji silnych w dodatku islamskich państw.
  Największe zagęszczenie Ormian było na terenie Armenii ale mieszkali na całym obszarze czarnomorza.Głownie w Turcji i Persji.
  Na kilkanaście lat przed rewolucją w Rosji przygotowywano obszary peryferyjne do tego aby we właściwym czasie wystąpiły z żądaniem własnej państwowości.W tym celu pobudzano nacjonalizm a nawet szowinizm.Nie inaczej było w przypadku Ormian.Nikt nie przewidział jednak tego że Ormianie od wieków żyjących "wszędzie" i jednocześnie bardzo zwarty,w swoim nacjonalizmie i dążeniu do Wielkiej Armenii nie ograniczą się tylko i wyłącznie do Imperium Rosyjskiego ale będą mieli widoki na obszary należące do Imperium Osmańskiego.
  Choć nigdy i nic nie może usprawiedliwiać mordów na niewinnych ludziach w tym kobietach i dzieciach,to można zrozumieć że Turcy mogli się obawiać tych Ormiańskich aspiracji.Tym bardziej że Ormianie nie odżegnywali się od walki zbrojnej a nawet terroryzmu.
  Operacja Nemezis wprawdzie miała miejsce w 1918 https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Nemesis ale idąc tym tropem zainteresowani znajdą liczne materiały dotyczące lat wcześniejszych.
 • @ikulalibal 00:14:13 W USA jest dużo prominentnych osób
  pochodzenia ormiańskiego. A najsłynniejsza jest Kim Kardashian właścicielka najładniejszej pupy. ;) oraz cała jej rodzina, która jest stałą pozycją amerykańskiej rozrywki.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a0/Kim_Kardashian_2018_5.png/330px-Kim_Kardashian_2018_5.png
 • @Anna-PK 00:46:47
  //W USA jest dużo prominentnych osób
  pochodzenia ormiańskiego//

  Rzadko pracują w fabrykach czy na stacjach benzynowych.Za to dużo ich w show biznesie,finansach ale też niestety w przestępczości zorganizowanej.
 • @ikulalibal 01:02:33 To jest bardzo dobra obserwacja.
  Ormianie są starożytnym narodem, którego członkowie są bardzo mocno ze sobą związani, popierają nawzajem i bardzo o siebie dbają. To jest taka plemienna więź. A skutkiem tego nie zajmują się byle czym. ;)

  Ławrow jest Ormianinem, jest bardzo dobrym politykiem. Kiedyś brytyjski minister w rządzie Tony Blaiera pouczał go przez telefon ;)
  A kto ty f... jesteś aby mnie pouczać.
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-1054850/Who-f--lecture--Russian-ministers-extraordinary-rant-David-Miliband.html
 • @ikulalibal 01:02:33
  Sami Ormianie mówią o sobie że na i ich terenie były zalążki wiary chrześcijańskiej. Tak osobiście mowił mi Armeńczyk.
  A to sprawdziłem w wiki, i tam faktycznie jest wzmianka.

  Zapewne to nie podobało się muzułmańskiej Turcji.

  Pozdr.
 • Rzezie ludzi
  stworzonych przez Boga na taka skalę zawsze rodzi pytanie - kto był rzeczywistym inspiratorem tych rzezi? Czy jest tutaj jakiś wspólny mianownik?
  Wniosek?
  Kto dzisiaj tak naprawdę wywija Turcją - bo to jest trop do tego - kto był inspiratorem omawianej rzezi - kiedy to w takich okolicznościach sam Belzebub dostaje szwunga?
 • @Monaco 03:50:57
  //
  Zapewne to nie podobało się muzułmańskiej Turcji //

  Co by tam o Turcji nie powiedzieć to jednak około tysiąca lat tolerowała Ormian.Owszem,jak wszystkich innowierców traktowała po macoszemu.Nie rozpieszczała a tam gdzie mogła utrudniała ale nie zabijała na masową skalę.Ormianie jako że to cwaniaki nad cwaniakami dorabiali się w Imperium Osmańskim i majątków i pozycji.
  Sytuacja diametralnie zmieniła się kiedy pod koniec XIX w w Imperium Osmańskim nabrał znaczenia ruch Mustafy Ataturka.
  Temat Rzezi Ormian traktowany jest naskórkowo i nikt nie analizuje ani ruchu młodoturków ani samego Ataturka a jest to problem dla rzezi ormian kluczowy.Urodzony w Salonikach Ataturek nie był etnicznym Turkiem.Wiadomo że jego przodkowie jak i on sam byli związani z powstałą w 1683 r sektą Dönmeh. https://en.wikipedia.org/wiki/D%C3%B6nmeh

  PS
  1683 to rok "wiktorii wiedeńskiej".Swoją drogą ciekawe co to za "grupa z polski" przeniosła się do Salonik. " Yet another group, the Lechli, of Polish descent, lived in exile in Thessaloniki and Constantinople.[ "
 • @ikulalibal 10:55:09
  -----------
  "Temat Rzezi Ormian traktowany jest naskórkowo i nikt nie analizuje ani ruchu młodoturków ani samego Ataturka a jest to problem dla rzezi ormian"
  -----------
  1683 to rok "wiktorii wiedeńskiej".Swoją drogą ciekawe co to za "grupa z polski" przeniosła się do Salonik. "
  -----------
  Oooo to, to - od razu stało się jaśniej!
  Wniosek?
  Szatański świat nie istnieje bez wspólnego mianownika. Nie istnieje!
 • Każdy mord to jest z nienawiści
  Tylko jak można nienawidzić całego narodu.
  To jest chore i nie do pojęcia. Wśród nas też są dobrzy i źli ludzie. To samo jest w każdym na świecie narodzie.

  Salution ✌✔
 • ----------- dużo w życiu czytałam
  -- lata , lata temu przeczytałam o // TURKACH // dokonujących rzezi na Ormianach . Linkuję tekst , strona niekoniecznie lubiana ale pisząca PRAWDĘ w temacie .
  https://marucha.wordpress.com/2010/09/08/rola-zydow-w-ludobojstwie-ormian/
 • @Leonardo da Vinci 14:27:17
  PRAWDA o RZEZI !!!!!!
  https://marucha.wordpress.com/2010/09/08/rola-zydow-w-ludobojstwie-ormian/
 • Rzeź Ormian, z Polską w tle. 10 faktów, o których nie wolno zapomnieć
  https://www.pch24.pl/-rzez-ormian--z-polska-w-tle--10-faktow--o-ktorych-nie-wolno-zapomniec,75565,i.html
  Nie tak dawno znaleźli się u nas inicjatorzy i obrońcy idei wzniesienia w Krakowie
  pomnika ku czci żołnierzy tureckich z czasów I wojny światowej.
  Pomysłodawcy tej akcji nie widzieli nic niestosownego w fakcie,
  że na polskiej ziemi stanąłby monument upamiętniający armię splamioną udziałem w ludobójstwie.
  Ktoś podsumował to gorzko, że nie może być inaczej, skoro niemała część populacji
  czerpie wiedzę o przeszłości z... tureckich seriali telewizyjnych.
  Jednak sympatia okazywana bisurmanom znad Bosforu ma u nas dość długą tradycję.
  Pozdrawiam

  Szczęść Boże
 • Rola Żydów w ludobójstwie Ormian
  Fragment książki pt. ” Kościół do katakumb, Polska do kasacji” - Henryk Pająk

  https://marucha.wordpress.com/2010/09/08/rola-zydow-w-ludobojstwie-ormian/
 • Żydzi uknuli holokaust Ormian. Nathanael Kapner
  Ruch Młodych Turków, inaczej Komitet Jedności i Postępu, powstał z biznesu ropy Rotszyldów na M Czarnym Imperium Tureckiego pod koniec lat 1800. ‚Tworzenie stabilności’ na zapalnym terenie było konieczne dla nowego przedsięwzięcia Rotszyldów – Baku Oil. Niestabilność talentów finansowych i intelektualnych ormiańskich chrześcijan na tym terenie „nie była dobra dla biznesu”.

  więcej: https://wolna-polska.pl/wiadomosci/zydzi-uknuli-holokaust-ormian-nathanael-kapner-2015-05
 • Postawa Żydów wobec architekta ludobójstwa Ormian. „Times of Israel” o wstydliwej historii
  W czerwcu tego roku Kneset miał zagłosować w sprawie uznania ludobójstwa Ormian. Jednak głosowanie odwołano w ostatniej chwili z powodu braku wsparcia ze strony rządu. To wynik nawiązania bliższych stosunków dyplomatycznych Izraela z Turcją w związku z wojną w Syrii.

  https://www.pch24.pl/postawa-zydow-wobec-architekta-ludobojstwa-ormian--times-of-israel-o-wstydliwej-historii,62717,i.html
 • @ Autor - 5*
  DK
 • @Anna-PK 23:42:35
  Ormianie w sumie islamizować się przez całą historię nie pozwolili. A to spotykało różne ludy wcześniej chrześcijańskie, np. Słowianie którzy stali sie Bosniakami (nie będę się spierał czy to byli głównie Serbowie czy Chorwaci), ALbańczycy
 • @Anna-PK 00:46:47
  W Polsce współczesnej ksiądz Isakowicz Zalewski czy reżyser Kawalerowicz (Quo Vadis).
  To zwykle była elita dobrze wykształcona i obrotna w handlu (niemal jak Żydzi).
 • @ikulalibal 10:55:09
  Ideologie nowożytne spowodowały etniczne ludobójstwo.
  W trakcie krucjat, wiele wspólnot chrześcijańskiego wschodu, popierało muzułmanów przeciwko Łacinnikom. Nie zmuszali np. monofizytów do zmiany doktryny. Monarchie jednak to były pod tym kątem dobre systemy. Normalnemu władcy żadne mniejszości nie przeszkadzały, o ile były lojalne wobec władzy. To byli choćby podatnicy
 • @Wican 19:19:35
  "Ideologie nowożytne spowodowały etniczne ludobójstwo."

  To nie jest wynalazek nowoczesności. Na przykład Asyryjczycy czy Mongołowie też potrafili wyrzynać w pień.

  Nowoczesne są uzasadnienia, natura ludzka i praktyka się nie zmienia.
 • @ikulalibal 10:55:09
  CIekawostka, że Żydowski Instytut Historyczny też wspomina o tym, że donmeh do dzisiaj istnieją i że stanowili grupę młodoturków

  https://www.jhi.pl/psj/donmenczycy
 • @Pedant 19:27:53
  Faktycznie. Zmieniły się uzasadnienia.Katarów też nie głaskano
 • Stare ruskie przyslowie powiada:
  Ruskiego..... zawsze orznie Polak..Polaka Zyd, Zyda Grek..a Greka Ormianin:-))))
 • @RomanKa 20:20:02
  //Stare ruskie przyslowie powiada:
  Ruskiego...//

  Pierwsze słyszę.Nie sądzę aby istniało takie przysłowie.
 • @RomanKa 20:20:02
  ----- kilka lat temu byłam w Moskwie , taksówkarz w rozmowie powiedział ,ze urodził się w Armenii , od słowa do słowa i ?. Ormianie są urodzonymi oszustami , nigdy, nikt , nie zrobił z nimi dobrego interesu . Oni są mistrzami , zawsze oszukają . Pózniej patrzyłam pod tym kątem na nich. Rosjanin mówił prawdę.
 • @ikulalibal 20:24:30
  "Pierwsze słyszę.Nie sądzę aby istniało takie przysłowie."

  Istnieje w podobnych formach. Tyle że bez Polaków.

  Na przykład George Orwell (nie był poprawny politycznie) w jednym ze swoich esejów przytacza jako ludowe angielskie powiedzenie:

  "Nie ufaj Żydowi, ufaj Żydowi zanim zaufasz Grekowi, a nigdy nie ufaj Ormianinowi".

  Na Bliskim Wschodzie jest przysłowie - "Jak się Grek rodzi, to Żyd płacze"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930