Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 196 komentarzy

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Satelity szpiegują, będą więc zestrzeliwane

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jedni mają ich kilkaset inni kilkadziesiąt, te należące do największych światowych graczy ważą tonę, a te do maluczkich po sto kilogramów.

Szpiegowski wyścig zbrojeń w kosmosie  otworzyli Amerykanie, którzy w połowie lata pięćdziesiątych rozpoczęli prace nad satelitą szpiegowskim, którego celem było szpiegowanie z kosmosu radzieckiej infrastruktury wojskowej. Wkrótce badania przyjęły formułę programu nazwanego MIDAS (Misile Defense Alarm System), który był jednym z najbardziej tajnych i priorytetowych programów realizowanych przez USA. W 1960 r. powstało Narodowe Biuro Rozpoznania dysponujące na tyle gigantycznym budżetem, że ujawniono go dopiero po zakończeniu zimnej wojny. Pierwsze amerykańskie satelity szpiegowskie wystrzeliwane od początku lat 60-tych, nie posiadały oczywiście możliwości przesyłania zdjęć bezpośrednio na ziemię dlatego musiały po każdej pojedynczej misji lądować. Szacuje się, że USA dysponowało około 40 szpiegowskimi satelitami.

 
Pierwszy radziecki satelita szpiegowskiej proweniencji nosił nazwę Zenit, ciekawe czy zbieżność tej nazwy ze słynnymi radzieckimi aparatami fotograficznymi produkowanymi od 1952 roku była tylko przypadkowa? Zenit zbudowany był na bazie załogowego statku kosmicznego Wostok. Sowieci,  w latach sześćdziesiątych potrafili tylko w trzy lata wystrzelić 14 razy szpiegowskiego satelitę.
 
W kolejnych dekadach obie strony zimnowojennego konfliktu rozszerzały zakres zastosowania satelitów. Domeną satelitów stała się łączność, a następnie nawigacja. Amerykanie wykorzystując 10 satelitów nawigowali swoimi podwodnymi okrętami z głowicami atomowymi. Radziecką odpowiedzią był system GLONASS uruchomiony w 1976 r. wykorzystujący 24 satelity. Po upadku ZSRR system stawał się coraz bardziej ślepy ponieważ brakowało środków na wymianę przestarzałych satelitów na nowe. Dopiero dojście do władzy Władimira Putina spowodowało, że system znów zaczął pracować w pełnym ukompletowaniu. Do gry zaczęły dołączać mocarstwa regionalne za sprawą Chin czy Indii. Dziś Amerykanie dysponują 700 satelitami, Pekin ma ich 200, Moskwa ponad 150, Japonia 80, Indie 50 a czołowe kraje Europejskie od 20 do 30 sztuk.
 
Szerokie i niczym nie ograniczone możliwości w zakresie szpiegowania z wykorzystaniem satelitów doprowadziły do sytuacji, w której Stany Zjednoczone planują wycofanie się z podpisanego w 1992 roku „Traktatu o otwartych przestworzach”. Traktat ten dotychczas podpisany przez 35 państw zakładał realizację wzajemnych lotów rozpoznawczych, co wpływało zdecydowanie pozytywnie na pogłębianie porozumienia i wzajemnego zaufania w świecie. W ramach tej formuły na zasadzie wzajemności Rosjanie prowadzili zwiad na Polską, a Polacy nad Rosją czy Ukrainą. W ciągu ostatniej dekady stopniowo Rosja i USA zaczęły sobie ograniczać nawzajem możliwość wglądu w swoje terytoria z wykorzystaniem samolotów i sprzętu fotograficznego. Taki stan rzeczy stał się oficjalnym powodem dla którego USA chcą się z porozumienia wycofać. Nieoficjalnie jednak w kuluarach Pentagonu mówi się, że dzięki doskonałemu systemowi satelitów szpiegowskich Stany nie mają już potrzeby kontrolowania Rosji z wykorzystaniem samolotów w ramach wspomnianego traktatu. Ponadto okazało się, że najnowsze rosyjskie sensory elektrooptyczne zamontowane w samolocie Tu-154M ŁK-1 mają większe możliwości w zakresie zbierania danych niż ich sprzęt używany w samolocie Boeing OC-135B i tu należy upatrywać rzeczywistych powodów chęci zerwania traktatu przez Waszyngton.
 
Amerykańska pewność siebie sprowokowała Moskwę do działania i Putin postanowił odpowiedzieć na amerykańskie zagrożenie. Jeszcze 2018 r. rosyjska agencja TASS podała informację według, której Rosjanie z powodzeniem zakończyli testowanie rakiety dalekiego zasięgu, która miała wejść na wyposażenie najnowocześniejszych na świecie rosyjskich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400 Triumf oraz S-500 Promietiej. Zasięg rakiety jest wystarczający aby skutecznie zestrzeliwać satelity. Jak informują źródła amerykańskie bezpośredni test rakiety z myślą o zwalczaniu satelitów, odbył się w marcu bieżącego roku. Amerykańskie dowództwo twierdzi, że Rosjanie dysponują już rakietami zdolnymi do zestrzeliwania satelitów i jest do dowód na rosyjską hipokryzję ponieważ  rosja równolegle zaproponowała  kontrolę zbrojeń w kosmosie. Gazeta Wyborcza wytka Rosji, że ta testuje swoje rakiety w czasie w którym świat zmaga się z pandemią. Na argumentacje Wyborczej da się złapać jednak tylko laik, ponieważ oczywistym jest, że takich tekstów nie przeprowadza się z dnia na dzień, więc Rosja w momencie ich planowania kilka miesięcy wcześniej nie mogła być świadoma tego co wydarzy się w marcu, w związku z rozwojem pandemii. Kosmiczne siły zbrojne Rosji powstały w roku 2011, a amerykańskie w 2019. Kiedy Rosjanie tworzyli swoje kosmiczne wojska,  na Zachodzie z nich szydzono sugerując, że to tylko propagandowa wydmuszka będąca efektem rosyjskiej megalomanii. Zdolność zestrzeliwania satelitów w warunkach wojennych daje Rosji możliwość zyskania znaczącej przewagi militarnej w bardzo szybkim czasie.
 
Arkadiusz Miksa
 
 

KOMENTARZE

 • Pytanie...
  Zastanawiam się, do jakiego pułapu przestrzeń powietrzna należy do kraju nad którym się znajduje ?
  Bo skoro samoloty cywilne muszą mieć zezwolenie na przelot nad terytorium obcego kraju, to dlaczego takiego wymogu nie stosuje się do satelitów. Szpiegowskich nota bene. To jakieś kuriozum...
 • @Miksa
  Polecam obecnie obowiązujący namordnik. Salute 5* : https://www.pap.pl/pap-technologie/620966%2Cyoutube-zablokuje-tresci-wiazace-epidemie-covid-19-z-technologia-5g.html
 • Zanim będą zastrzelone, amerykańskie satelity są śledzone.
  "Według dowódcy sił kosmicznych USA, satelita szpiegowski USA jest śledzony przez dwa rosyjskie satelity.
  Wczoraj (10 lutego) gen. John „Jay” Raymond, szef operacji kosmicznych sił kosmicznych, ujawnił magazynowi Time, że para rosyjskich satelitów zbliżyła się bardzo blisko, w odległości 160 kilometrów od amerykańskiego satelity szpiegowskiego ."
  https://www.space.com/russian-spacecraft-stalking-us-spy-satellite-space-force.html
 • "Satelity szpiegują, będą więc zestrzeliwane"
  ---------------
  Spokojnie - wiadomo, że USrahellem wywija nieczysta, piekielna siła - i podobnie jest z Rosją - chociaż aby wywijać Rosją - najpierw ta piekielna siła musiała wymordować miliony mądrzejszych Rosjan - rekami rodzimej hołoty.
  Wniosek?
  Już tam kruk krukowi pejsów nie rozdziobie bo:
  Siłą V kolumny dzieci Złego wywijających USrahellem jest siła V kolumny dzieci Złego wywijającej Rosja - i na odwrót.
  Oczywiście może dojść do jakichś zestrzeleń - ale będzie to ścisła ustawka w/w, V kolumn ponad głowami i Amerykanów i Rosjan w celu zrobienia w konia albo Rosjan i Amerykanów albo kogoś spoza tego kręgu.
 • Super
  "Zdolność zestrzeliwania satelitów w warunkach wojennych daje Rosji możliwość zyskania znaczącej przewagi militarnej w bardzo szybkim czasie."

  Ropa poniżej $20
 • @demonkracja 08:56:25
  eeee... wywinięty ! - we no zmień płytę ...albo zapodaj linka na potwierdzenie swoich teoryj.
  Zapętliło Ci się coś pod deklem ?
 • @Paulus Aquarius 16:06:06
  Kolega Demonkracja jest bardzo wtajemniczony.
  ;)
 • @Talbot 13:13:03
  Rosja ogrywa Saudyjczyków i USA? Spadek cen ropy nie martwi Kremla.

  Pamiętaj Taboret, że na Kremlu grają w szachy a preriowe bydło... w bingo :)

  Rosja jest obecnie znacznie lepiej przygotowana do wyjścia obronną ręką z dużego spadku cen ropy naftowej, a wojna cenowa z Arabią Saudyjską pomoże jej wyeliminować z rynku amerykańską ropę z łupków - napisał w czwartek "Financial Times".

  Jak ocenia, Igor Sieczyn, najpotężniejsza osoba w rosyjskim sektorze naftowym, zaufany człowiek prezydenta Władimira Putina i architekt decyzji o wycofaniu się przez Rosję z paktu z Arabią Saudyjską, ograniczającego produkcję, nie był ani trochę zaniepokojony poniedziałkowym spadkiem cen surowca o 30 proc.

  "Rosja, uzbrojona w warty 570 mld dolarów kufer rezerw walutowych, zmienny kurs walutowy i gospodarkę, która w znacznie mniejszym stopniu niż kilka lat temu opiera się na kapitale zagranicznym i imporcie, Rosja uważa, że może przetrwać najostrzejszy spadek cen ropy naftowej od 1991 r. dłużej niż konkurencyjni producenci, tacy jak Arabia Saudyjska i - co najważniejsze - amerykański przemysł łupkowy" - pisze "FT".

  https://forsal.pl/artykuly/1459490,rosja-ogrywa-saudyjczykow-i-usa-spadek-cen-ropy-nie-martwi-kremla.html
 • @Talbot 13:13:03
  "Ropa poniżej $20"

  A w IIIŻydo-RP/Polin na "wolnym rynku" żydowskiego kapitalizmu cena za litr ropy jest taka, jakby ta ropa była nadal po 100$ za baryłkę - (?).
 • @Paulus Aquarius 16:06:06
  Coś jednak w tym jest - dla nas, Polaków i reszty Słowian w żydowskim obozie Zachodu: niestety, bo tylko Rosja jest naszą nadzieją.

  V żydowska kolumna w Rosji jest mocno usadowiona w gospodarce, w systemie finansowym, w mediach i w sądownictwie.
  10 lat rządów W.Putina nie zdołało nie tylko oczyścić rosyjskiej polityki z Żydostwa, ale nawet skutecznie ograniczyć ich nadmiernych wpływów. Nie udało się także ograniczyć udziału kapitału zachodniego (żydowskiego) we własności przedsiębiorstw na terenie Rosji. Nie wróży to dobrze na przyszłość.
  Wielu poważnych rosyjskich nacjonalistów (w tym ludzi rosyjskiej nauki) ma podobne obawy.
 • @zbig71 16:10:47
  ----------
  "Kolega Demonkracja jest bardzo wtajemniczony."
  ----------
  Wystarczy obserwować i wyciągać wnioski, które nie są sprzeczne z logiką.
  Wniosek?
  W porozumieniu V kolumny dzieci Złego rezydujące w USrahellu oraz w Rosji - raz mogą robić wspólnie koło pióra Amerykanom a raz Rosjanom - lub jednocześnie i tym i tym. Vide - Wietnam potem Afganistan za czasów ZSRR - czy Kuba jako czerwony przyczółek pod nosem Jankesów i tzw. Kryzys Rakietowy. Wystarczy obserwować...!
 • @Paulus Aquarius 16:11:47
  "Pamiętaj Taboret, że na Kremlu grają w szachy a preriowe bydło... w bingo :)"

  Nie w bingo, ale w pokera.
 • @demonkracja 18:25:31
  Wystarczy obserwować i wyciągać wnioski, które nie są sprzeczne z logiką.

  sratatata..

  obserwując z pozycji zwykłego szaraczka to sobie możesz wyciągać wnioski... ale błędne ..hahaha

  nie masz nawet fragmencika wiedzy jaką posiadają tęgie głowy tego świata , które to mają dostęp do raportów wykonanych przez służby specjalne, analityków, całych sztabów specjalistów itp. Oni mniej więcej mogą mieć obraz zbliżony do tego co się na świecie dzieje, człeniu...
  A Ty ze swoim zapętlonym, obsesyjnym, wąziutkim światopoglądem to se możesz odmieniać przez przypadki dwa wyrażenia: czarci podmiot i wywija
  :)))
 • @Paulus Aquarius 21:53:05
  -------------
  "A Ty ze swoim zapętlonym, obsesyjnym, wąziutkim światopoglądem to se możesz odmieniać przez przypadki dwa wyrażenia: czarci podmiot i wywija
  :)))"
  -------------
  A Ty co?
  Jesteś z tych - co to robią śledztwo - kto kury wydusił w kurniku - jeżeli widziano wcześniej koło tegoż kurnika tylko owieczkę i lisa?
  A Ty co?
  Jesteś z tych - co nie wiedzą, że woda sama pod górę nie popłynie?
  Wniosek?
  Człowieku - ogarnij się i szanuj czyjeś zdanie - jeżeli nie umiesz merytorycznie obalić tego zdania! Ogarnij się!
 • @Rzeczpospolita 17:57:13
  "A w IIIŻydo-RP/Polin na "wolnym rynku" żydowskiego kapitalizmu cena za litr ropy jest taka, jakby ta ropa była nadal po 100$ za baryłkę - (?)."

  Taborety będą płacić i się cieszyć nawet jak ropa będzie po 1000$ za baryłkę i TVP/N wmówi im, że tak jest źle dla Rosji. Oni mogą w obie strony :-)

  Ukłony
 • @ Autor
  Bardzo interesujący wpis.

  Zawiera nawet element komiczny:

  "Gazeta Wyborcza wytka Rosji..." ;-DDD

  Oczywiście 5*
 • @Paulus Aquarius 16:11:47
  A może byś tak agencie-manipulancie nadmienił, że zalinkowany tekst oraz ta ruska propaganda to są z początku marca - a dzisiaj kacapy to już dużo ciszej przędą, co?
 • @Docent zza morza 20:51:21
  "dzisiaj kacapy to już dużo ciszej przędą, co?"

  Niech Pana nie myli cisza w mediach zachodnich na temat Rosji .

  Wszyscy cieniej przędą. Co do epidemii, dzisiaj nowych przypadków zarażeń wykryto 6198:

  https://www.youtube.com/watch?v=Y5OAeYuUTdw

  To jest dużo, ale liczba się spłaszcza i trzeba brać pod uwagę, że Rosjanie testują na dużą skalę, wykonano już ok. 3 milionów testów.

  Co do gospodarki, to Rosja od sześciu lat funkcjonuje w "reżimie sankcyjnym" i osiągnęła duży stopień samowystarczalności.

  Chyba nie musimy się o nich martwić, bo mamy własne problemy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930