Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 196 komentarzy

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Vaclav Kluas o skutkach koronavirusa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Václav Klaus: Przyzwyczailiśmy się do życia w bezpieczeństwie

 Były prezydent Czech, profesor ekonomii oraz pewnością jeden z największych współczesnych autorytetów w Republice Czeskiej, odniósł się do skutków jakie przyniosła pandemia koronawirusa dla społeczeństwa czeskiego. Jego spostrzeżenia są na tyle uniwersalne, że w takim samym stopniu odnoszą się do sytuacji w jakiej znaleźli się nasi południowi sąsiedzi jak i w tej, w jakiej znalazła się Polska.

 
Václav Klaus podkreślił, że rząd czeski znajduje się w wyjątkowo trudnym położeniu ponieważ z jednej strony musi podjąć działania, które możliwie najpełniej wpłyną na ograniczenie rozwoju COVID-19, a z drugiej strony muszą starać się aby wprowadzone metody walki z pandemią, w możliwe jak najmniejszym stopniu dotknęły czeską gospodarkę.
 
 Były prezydent Czech stwierdził, że z pewnością wiele firm upadnie, a produkcja gospodarcza w tym roku będzie co najmniej od 15 do 20 % mniejsza. Obywatele będą musieli się przyzwyczaić do tego, że czasy zagranicznych urlopów dwa, trzy razy w roku, na jakiś czas się kończą ponieważ Czesi będą zmuszeni zacisnąć pasa.Żyjemy dość długo w wyjątkowym historycznym okresie względnego dobrobytu i bezpieczeństwa. Przyzwyczailiśmy się do tego.” – zauważa Klaus dodając, że dlatego wielu ludziom trudno się rozstać ze swobodami, które z dnia na dzień zostały Czechom znacząco ograniczone. Dostrzegł, że za bardzo zawierzyliśmy naukom medycznym i systemowi ochrony zdrowia. Bardzo trafnie zauważył, że „dzisiaj mamy do czynienia z czymś, czego nikt nie przewidział, co zdaniem wielu nie ma nic wspólnego z „nowoczesnym” światem XXI wieku”.Ten wiek nie będzie już taki sam nawet po tym jak pandemia wygaśnie. Ludzie powinni czuć się sami bardziej odpowiedzialni za to co się dzieje z nimi i wokół nich, ponieważ przenoszenie odpowiedzialności niemal za wszystko na państwo powoduje, że w takich sytuacjach, z jaką mamy do czynienia aktualnie, państwo nie będzie wstanie zapewnić wszystkim obywatelom bezpieczeństwa zarówno zdrowotnego jak i wszystkich pozostałych jego form.
 
Czeski polityk podkreśla, że trzeba starać się rozłożyć rozwój epidemii w czasie tak aby służba zdrowia była wstanie udzielić pomocy wszystkim zakażonym. Klaus popiera więc radykalne działania podjęte przez wadze czeskie na rzecz powstrzymania rozwoju zarazy. Jednocześnie podkreśla, że to dobry moment żeby zastanowić się nad innymi przyczynami z powodu, których każdego dnia w Czechach umiera ponad 300 osób nawet kiedy nie szaleje epidemia coronawirusa
 
Co ciekaweKlaus pandemie COVID-19 wpisuje w pewien ciąg przemian, problemów i trendów, do których zaliczył upadek komunizmu oraz związaną z nim radykalną transformację systemu gospodarczego i politycznego czy konsekwencje wyrzeczenia się państwa narodowego w momencie przystąpienia do Unii Europejskiej. Klaus stwierdza – „Zajęliśmy się także fałszywym alarmizmem, który rozprzestrzenia przepowiednie globalnego ocieplenia, zjawiskiem wielkiej recesji gospodarczej w latach 2008-2009 i sztucznie wywołaną masową migracją do Europy. Dlatego mamy teraz do czynienia z kryzysem koronawirusa”.
 
Czeski autorytet podkreśla, że Czechy, podobnie jak cały świat nie były przygotowane na ten kryzys, ponieważ nie da się dostatecznie przygotować na kryzys tej skali. Swoje przemyślenia Klaus wieńczy zapewnieniem, że powołany przez niego Instytut jego imienia podejmie się dokonania analizy sytuacji oraz przedstawi możliwe rozwiązania przezwyciężenia kryzysu, którego doświadczyły Czechy.
 
Przypomnijmy, że Václav Klaus jest jednym z najbardziej znanych eurosceptyków w Europie Środkowej. Jest przeciwnikiem przyjęcia unijnej waluty przez Czechy. Dziś w dobie walki z coronawirusem jedynie przez państwa narodowe, przy braku solidaryzmu ze strony UE, Klaus może czuć gorzką satysfakcję, to za co krytykował UE i w co powątpiewał staje się faktem.
 
Arkadiusz Miksa

KOMENTARZE

 • Sz. Autor
  Bardzo mi się podoba to i jak napisałeś ten tekst. Jest merytoryczny i zrównoważony.
  Ukłony plus 5* :)
 • Prezydent Klaus
  Był tym prezydentem, który nie dał się wmanewrować w ,,wojnę gruzińską,, tak jak to zrobił prezydent Kaczyński w Sierpniu 2008r. Prezydent Klaus także mówił sporo prawdy o globalnym ociepleniu i krytycznie odnosił się do UE. Nie chciał podpisywać Traktatu Lizbońskiego i bardzo liczył w tym względzie na prezydenta Polski. Czyli nasi południowi sąsiedzi mogą liczyć na rozsądnych przywódców, niestety my nie możemy.
 • "Dziś...
  ---------
  "Dziś w dobie walki z coronawirusem jedynie przez państwa narodowe, przy braku solidaryzmu ze strony UE, Klaus może czuć gorzką satysfakcję, to za co krytykował UE i w co powątpiewał staje się faktem."
  ----------
  Trzeba zawsze brać pod uwagę nieograniczona przewrotność czarciego pomiotu. Dlatego ta impotencja eurokołchzu związana z ukoronowanym świrusem - może być wykorzystana do zacieśniania współpracy z kołchozem państw narodowych - kosztem tych państw narodowych.
  Wniosek?
  Po prostu powie się, że eurokołchoz nie dysponuje odpowiednią mocą decyzyjna - oraz egzekucyjną - więc trzeba to w trymiga zmienić.
 • @Wiktor Smol 21:34:16
  Dziękuję za miłą opinię :) Pozdrawiam
 • Lepiej jest u braci Węgrów. Victor Orban został dyktatorem. Oficjalnie.
  "Węgierski parlament przegłosował w poniedziałek większością dwóch trzecich głosów, aby umożliwić rządowi premiera Viktora Orbána rządzenie dekretem, nie określono limitu czasowego."

  https://www.politico.com/news/2020/03/30/hungarys-viktor-orban-wins-vote-to-rule-by-decree-155476
 • Prezydent Trump stara się ugłaskać Putina w sprawie cen
  ropy naftowej. Putin nie widzi przeszkód. Zgadza się na wszystko zaraz po tym jak zostaną zniesione sankcje amerykańskich nałożone na Rosję.

  https://tass.com/economy/1137667

  https://www.afp.com/en/news/3954/trump-says-putin-request-sanctions-lifting-doc-1q99my6
 • Ukraina zmierza ku bankructwu, czyli default.
  Słowo B prześladuje Ukrainę. Ukraina nie płaci rat zaciągniętych pożyczek, a gospodarka wygląda gorzej niż kiedykolwiek. W 2014 roku podobno skurczyła się o jedną dziesiątą, a waluta straciła około 50% swojej wartości. Inflacja wynosi obecnie około 25%, a nowemu rządowi szybko brakuje gotówki. Rentowności ukraińskich obligacji wzrosły do ​​rekordowo wysokiego poziomu: rynki finansowe przygotowują się do ukraińskiej niewypłacalności, czyli do ukraińskiego bankructwa.

  http://www.euportal.si/en/foreign-policy/the-worlds-financial-markets-are-preparing-for-ukrainian-default-and-so-should-ukraine/
 • Vaclav Klaus...
  ..."łeb jak sklep".
  Autor: 5*
 • Vaclav Klaus to mądry człowiek.
  Polacy niestety nie zasłużyli na takiego prezydenta a i Czesi nie umieli go docenić. Większość ludzi jest głupia.
  Czasy jakie idą od lat to dominacja pieniądza i bangsterów, obozów pracy w koncernach, drastyczne uśmiercanie "nadmiaru" ludzi, obłuda i zanik dotychczasowych norm moralnych (likwidacja raczej). Największe wartości tj. życie, zdrowie, wolność idą w niepamięć z pokorną akceptacją "demokratycznej większości". Nastąpił zanik logicznego myślenia: wszyscy gorączkowo poszukują leku na wirusa a jednocześnie przyjmują do wiadomości statystyki "wyleczonych". Czym? To, że służba zdrowia znalazła się z ręką w nocniku świadczy o preferencjach rządzących: zdrowie ich wyborców nie było nigdy dla nich ważne. Zaistniała sytuacja obnaża też postępy nauki ww tym zakresie: naukowców jak mrówków a opinii skolko ugodno w zależności za ile. W praktyce odgrzebuje się medykamenty z czasów, kiedy i nauka nie była tak skorumpowana. I nikt sie nie wstydzi. To współczesne normy.
 • @Anna-PK 23:16:39
  Rezerwy Ukrainy w złocie i walutach wzrosły, wzrosła płaca ..
  chyba nie jest tak źle.A poza tym zawsze można nakazać Polsce dopłacać bez zwrotnie do ukraińskiego budżetu, przy aplauzie Żurawskiego vel Grajewskiego i jego kolesi z PIsu.
  https://delo.ua/econonomyandpoliticsinukraine/zolotovaljutnye-rezervy-ukrainy-dostigli-7-letne-363060/

  https://delo.ua/econonomyandpoliticsinukraine/realnaja-zarplata-v-ukraine-vyrosla-iz-za-zarobi-364456/
  znacząco wzrosły przekazy pieniężne z Polski /Rosji,Czech/od zatrudnionych na biało i czarno Ukraińców /2019 r.ok 2mld dolarów za pół roku, dane Narodowego Banku Ukrainy/

  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2019/09/25/651982/
  Wygląda na to że nie jest źle ....
 • @trojanka 10:15:25
  Przeszczep mózgu, czy nowe konto bankowe?
 • @1abezmetki 11:30:08
  Nie wiem cieciu co ci doradzić, chyba raczej to pierwsze. Mnie o rady nie pytaj bo mam jedną dla takich .jak ty..czosnkowy egzorcysta!!!Przejrzałeś?? to spadaj!
  EOT
 • @trojanka 11:39:48
  he, he, he, :-)))
 • @trojanka 11:39:48
  Cytuję (autor nieznany) : “u----a misia pszczoła, o ty k-----o misio woła!”
 • 1abezmetki ty śmieciu
  Na swoim blogu gnido blokujesz komentatorów pod byle pretekstem.
  Ale przyłazisz bydlaku na cudzy blog który w przeciwieństwie do twojego wychodka jest sensowny i spamujesz wyrzutku pozbawiony przyzwoitości.
 • @ikulalibal 12:40:19
  Olać go. Wyjątkowo wredna gnida.
 • @trojanka 10:15:25
  W Nevadzie pokreślona parking, aby osoby bezdomne mogły spać w pewnej odległości od siebie i uniknąć koronawirusa. Oto prawdziwa troska o człowieka!
  https://sun6-13.userapi.com/0bL2GIj1a762OFg1gEHgzH5rYhaW4G0vIzfF9Q/T5wSmIckBg4.jpg
 • @fretka 13:24:39
  Ruscy budują szpital
  https://pbs.twimg.com/media/EUYKHH5XQAAIF3B?format=jpg&name=medium
  W Hiszpanii ludzie leża wprost na ulicy
  https://sun6-14.userapi.com/PWP3fNywijBC3ZBaQww0oPNjxqf40noztSVe_w/BxDhkWboukE.jpg
  Uważaj, tylko nie pomyl zgniły Sowok i cywilizację.
 • @ikulalibal 12:40:19
  he, he, he, : - )))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:14:10
  Te Powstaniec ( przykleiło się g...o i mówi płyniemy!
 • @1abezmetki 14:20:13
  Kompromituj się g...o dalej :))
  Ja mam czas.
  Tylko nie licz, że ktoś po tobie będzie płakał.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:27:46
  A ilu was wchodzi na kilo?
 • @1abezmetki 11:30:08
  cyt:

  "@trojanka 10:15:25
  Przeszczep mózgu, czy nowe konto bankowe?
  nadużycie link skomentuj
  1abezmetki 31.03.2020 11:30:08"

  To jest zachowanie zwykłego ordynarnego trolla !!
  Zapytam więc.... urlopować na miesiąc czy na stałe?
  Optuję za tym drugim....
 • @trojanka 11:39:48
  Daj spokój, to morda opita
  I obita
  A po denaturacie stracił nie tylko rozum
  no i gacie...
 • @fretka 15:09:12
  Dlatego nie dyskutuję ::))
  Cieć ma starcze zmiany w kopule,charakterystyczna dwoistość natury plus socjopatia/klasyczna/.
  Nie ma co ze sobą robić i krąży po blogach i zaczepia,bo nikt nie chce z cieciem gadać przy jego wypocinach.Nie ma się co zniżać, do jakiejkolwiek dyskusji bo próbuje ściągnąć do poziomu swojego chlewa, w którym, żyje!!!
  Antywirusowe pozdrówka:))
 • @Astra - Anna Słupianek 14:55:41
  Wola boska i skrzypce!
 • @trojanka 15:18:57
  Лети, лети, вирусок, через космос на Марсок
  Крэкси-пэкси! Шуры-муры!
  Сивка-бурка-тибидох!
  Крибли-крабле-бумс, в натуре!
  Вирус-шмирус, чтоб ты сдох!
  Неземное чудо-юдо, как Мавроди прогори.
  И потом катись отсюда. И с собою забери инстаграм и лифтолуки, ленту свежих новостей, телеграм и срач в фейсбуке, ну и троллей всех мастей.
  Околей, свинья, в экстазе, пережрав феназепам. Удавись на унитазе и с позором слейся в спам.
  https://www.kp.ru/daily/27110/4187597/
 • @Astra - Anna Słupianek 14:55:41
  To co, znowu mam Was wysłać na urlop?
 • Pomysł DEINDUSTRIALIZACJI wcale nie jest nowy
  .
  pozbawionym wiedzy o historii, wydaje nam się, że pewne pomysły są nowe i oryginalne, ale obecnie realizowany plan deindutrializacji krajów Europy, został opracowany dla Niemiec przez Morgenthaua

  - https://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Morgenthaua

  Nieporozumienia między sojusznikami zmusiły zachodnich okupantów Niemiec z tej idei w znacznej części zrezygnować.

  Dobre idee znajdą zawsze swe zastosowanie, tak n.p. po opanowaniu PRL przez siły zachodnie, po tzw. "transformacji ustrojowej" przystąpiono skwapliwie do masowej deindustrializacji kraju i tworzenia mas berzrobotnych, zresztą z niemałą uciechą zwycięskich sił NSZZ "S"

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  Najwyraźniej te wielkie sukcesy deindustrializacji, nie tylko w Polsce, przy jednoczesnym przyspieszonym procesie industrializacji ChRL, nie zadowoliły projektantów globalnego systemu. Dzisiejsze zdławienie gospodarek całej Europy pod pretekstem pandemii WHO gwarantuje poważne osłabienie gospodarek UE i tym samym poprawę konkurencyjności ChRL, która wchłoniła już wiele bilionów inwestycji z USA i UE.

  Jeżeli siły wiodące globalnego imperium bez mrugnięcia okiem morduje tysiące czy nawet miliony istnień ludzkich, w wojnach o demokrację n.p. na BW i wojnach światowych, to ich troska o umierających głównie starców, ponoć na Covid-19, zaniedbujących przy tym wszystkie inne liczne schorzenia jako pretekst śmierci, wydaje się mało godna wiary.

  Wydaje się, że plan Morgenthau, który wywodzi się z ludu o szczególnych predyspozycjach,

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/jak-zrobic/

  ma charakter uniwersalny i nie po raz ostani sięgnęli po niego budowniczy globalnego systemu.

  Interesujące jest tu zachowanie stadne mieszkańców UE, którzy wzięli opowieści o trosce o ich zdrowie za dobrą monetę, i zdecydowali się zerwać wszystkie kontakty społeczne aby tym samym ułatwić politykom rujnowanie podstaw ich egzystencji. Polacy mieli więc okazję przeżyć po "transforamacji ustorjowej" kolejną trasnformację, tym razem transformację ludności w motłoch za pomocą dyrektyw egzekutywy.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#PPZ

  "Lulajże dureńku, lulajże, lulaj"
 • @
  Dla kumatych
  https://pbs.twimg.com/media/EUbptW7WAAArbc3?format=jpg
 • Trzy zachodnioeuropejskie państwa złamały amerykańskie
  sankcje UK, Niecy i Francja handlują z Iranem we własnych walutach nie używając dolara.

  Właśnie posłano pierwszą dostawę do Iranu.

  Europe completes first export deal with Iran to dodge US sanctions
  https://www.politico.eu/article/europes-anti-u-s-sanction-mechanism-completes-first-export-to-iran/
 • @Anna-PK 17:01:17
  //UK, Niecy i Francja handlują z Iranem we własnych walutach nie używając dolara.//

  Za takie rzeczy to Irak i Libia zostały bombowo zdemokratyzowane...

  Świadczy to o całkowitym upadku Imperium Dobra i Wolności do geszeftów wszelakich.
  Zresztą, pierwsze koty za płoty w tej materii mieliśmy już rok temu w Wenezueli, gdy miast demokratycznych B-52 wylądowały tam rosyjskie "Białe Łabędzie":
  https://youtu.be/OkbFkc3ykrI?t=123

  A całkiem niedawno bloger Ausajder omawiał, jak to księciunie z Arabii Saudyjskiej (fundament petrodolara) handlują z panem Xi w żółtej walucie...
 • @Kmieć 18:01:15
  Libia to za chęci wprowadzenia złotego dinara. A Irak? Za to, że przeszkadzał swym istnieniem Izraelowi. No i ropa.
 • @zbig71 18:13:16
  Za Złotego Dinara to Kaddafi został zamordowany w wyjątkowo okrutny sposób. A Hussein został "tylko" powieszony w jakieś ciemnej piwnicy po "sprawiedliwym" demokratycznym procesie.

  Natomiast zarówno Libia jak i Irak zaczęły handlować ropą przyjmując płatności w Euro. I to było głównym powodem bombowego ich zdemokratyzowania.
  Jest o tym szczegółowo w którymś z artykułów Ausajdera. Nie pamiętam teraz w którym. Tak czy inaczej warto zapoznać się ze wszystkim, co ów bloger opublikował.
  https://businessoutsiderpl.wordpress.com
 • @Kmieć 18:35:56
  Dziękuję za link. No tak, to chodziło o Euro. A Kadaffi miał sporo ciekawych pomysłów na Afrykę i to się diabłom z USA niekoniecznie podobało.
 • @Kmieć 18:01:15
  Ciąg dalszy dożynania lichwiarskiej bestii:

  "Ni stąd ni zowąd, ośmioro członków organizacji Szanghajskiej Organizacji Współpracy (Chiny, Indie, Rosja, Pakistan, Kazachstan, Kirgistan,Tadżykistan, Uzbekistan) decyduje się na wspólny handel, inwestycje i emisję obligacji w lokalnych walutach.
  42% populacji."

  https://twitter.com/PlOutsider/status/1245097480217337859

  https://www.silkroadbriefing.com/news/2020/03/18/shanghai-cooperation-organisation-introduce-mutual-settlement-national-currencies-ditch-us-dollar/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930