Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 196 komentarzy

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Trwają poszukiwania na terenie Obozu NKWD w Rembertowie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Stowarzyszenie "Wizna 1939" rozpoczęło pracę poszukiwawcze na terenie specjalnego Obozu NKWD nr 10 w Rembertowie.

Pomimo upływu trzydziestu lat od upadku komunizmu dopiero teraz podejmowane są prace na rzecz odnalezienia miejsc pochówku więźniów radzieckiego obozu. Prace prowadzi organizacja pozarządowa wykorzystująca zapał własnych członków, a nie powołane do tego instytucje państwowe dysponujące zapleczem finansowym na realizację podobnych przedsięwzięć.
 
Przypomnijmy, że na terenie Obozu nr 10 w latach 1944-1945 NKWD przetrzymywało kilka tysięcy więźniów, wśród których znajdowali się żołnierze AK, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych, członkowie stronnictw politycznych przede wszystkim działacze ruchu narodowego ze Stronnictwa Narodowego oraz Stronnictwa Pracy, członkowie władz naczelnych Polskiego Czerwonego Krzyża, działacze Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Wielkiej Polski, byli posłowie na Sejm, członkowie polskiego korpusu dyplomatycznego. Najbardziej znanym więźniem tego obozu był generał Emil August Fieldorfa ps. Nil.
 
Rok 2020 dla upamiętnienia historii tego miejsca jest wyjątkowy, ponieważ w marcu obchodzić będziemy 75. rocznicę wywózki ponad półtora tysiąca więźniów obozu na Ural, a dwa miesiące później również 75. rocznicę spektakularnego rozbicia obozu przez oddział podziemia niepodległościowego w efekcie którego udało się uwolnić około pół tysiąca więźniów. Był to jedyny w historii przypadek skutecznego ataku na Specłagier zakończony powodzeniem.
 
Prace Stowarzyszenia Wizna obejmują znaczy obszar, prowadzone są w trudnych warunkach z wykorzystaniem szpadli i łopat, co znacząco spowalnia tempo prac. W badaniach bierze udział również archeolog i antropolog. Ponieważ ze wspomnień więźniów oraz okolicznych mieszkańców wiemy o co najmniej trzech masowych miejscach pochówku więźniów w obrębie obozu lub jego okolicach, prowadzone prace prowadzone są z wykorzystaniem georadaru. natomiast poszukiwanie artefaktów prowadzone jest z wykorzystaniem wykrywaczy metalu. W 2015 roku w trakcie prowadzonych prac budowlanych na terenie obozu natrafiono już na szczątki ludzkie jednak ze względu na fakt, że na terenie obozu znajdował się wcześniej Stalag 333, w którym Niemcy w wyjątkowo skrajnie złych warunkach przetrzymywali około 3 tysięcy jeńców radzieckich, trudno było jednoznacznie przesądzić czy odnalezione szczątki należą do jeńców radzieckich czy do więźniów obozu NKWD. Na podstawie analiz dostępnych informacji liczbę śmiertelnych ofiar obozu, które zmarły na skutek wycieńczenia i ran lub zostały zamordowane, oszacować można na co najmniej kilkaset osób.
 
Ponieważ przed wojną na tym terenie znajdowała się Filia Wytwórni Amunicji "Pocisk" znaleziska obejmują również ten okres w historii tego miejsca. Wśród dotychczas znalezionych artefaktów znalazły się między innymi łuski pistoletowe Po8 Parabellum, łuski karabinowe z Wytwórni "Pocisk", łuski karabinowe radzieckie z Karabinu Mosin, łuski z radzieckiego pistoletu maszynowego PPSz, zapalniki pochodzące z pocisków polskiej armaty przeciwlotniczej wz. 36, fragment drutu kolczastego którym w dwóch rzędach ogrodzony był obóz, menażka wojskowa, fragmenty korpusów granatów, elementy podkładów kolejowych rodem z czasów carskiej Rosji. Część znalezisk stanowią fragmenty przedmiotów których pochodzenie i przeznaczenie wymaga pogłębionych badań.
 
Stowarzyszenie "Wizna 1939" ma na swoim koncie prace obejmujące poszukiwania szczątków tak wybitnych postaci polskiej historii jak dowódca obrony Wizny kapitana Władysława Raginisa czy legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal.
 
 
Dziś na terenie dawnego obozu znajduje się infrastruktura 2. Regionalnej Bazy Logistycznej, jednostki wojskowej która w 2018 toku przyjęła imię generała Nila oraz rozpoczęła obchodzenia swojego święta w dniu 21 maja nawiązując w ten sposób do daty zakończonego sukcesem rozbicia obozu przez żołnierzy AK oraz Szarych Szeregów.
 

Arkadiusz Miksa 

KOMENTARZE

 • delikatne to państwo
  prace w sprawie ujawnienia zbrodniarzy i zbrodni powinny trwać na koszt państwa kiedy tylko jest podejrzenie...
  lipne to całe państwo jest xdd cały czas te same MORDY w sejmie od 30 lat... asystują przy rozkradaniu państwa i niszczeniu narodu.
 • Co za kanalia
  dała tu pałę?
 • @Casey 02:02:13
  To bardzo przykre, że notka otrzymała tak niskie oceny.

  5* dla Autora
 • Dałem 5
  Dzięki za przypomnienie. Sp. Tato oficer 27 WDP AK uciekł im z tego obozu.
 • ...
  Mnie nurtuje, co IPN chce tam znaleźć? Na czyje polityczne zlecenie?
  I najważniejsze pytanie: przeciwko komu? Bo przecież nie chodzi o prawdę historyczną.
  W obecnej sytuacji, to jakoś mnie tak swędzi między palcami u nóg, że to jakieś nowe (stare ale talmudycznie będzie przekręcone) świństwo przeciwko Polakom.
  Skoro przez 30 lat nie było czasu i pieniędzy na badania historyczne w tym zakresie, a tu nagle instytucja stricte uwarunkowana politycznie nagle bierze się za to i obwieszcza wszem i wobec, żeby nie rzec: "urbi et orbi"...

  Wszak NKWD - mimo Czystki przeprowadzonej ale niedokończonej przez Józefa Stalina - złożone było i kierowane przez "wiadomo-kogo"...
 • @kula Lis 69 10:22:29
  Przygotowuje publikacje o tym obozie, w której będą biogramy więźniów czy mógłbym prosić o jakiś kontakt na Pana? Jaka nazywał się Pana tata?
 • @Kmieć 10:36:12
  IPN własnie nie szuka w tym rzecz. Nie wiem ale jakieś dziwne pytania Pan zadaje, przecież tym ludziom należy się godny pochówek i pamięć.
 • @AgnieszkaS 04:56:05
  No cóż widać komuś nie w smak informacja albo o tym kto tam i kogo oraz dlaczego więził.
 • @Miksa 18:13:00
  Wie Pan.
  Ja nie twierdzę, że tym zamordowanym nie należy się pochówek.
  Ja, znając, dotychczasową działalność IPN mam podejrzenie graniczące z pewnością, że pamięć i pochówek, to jest ostatnia rzecz w tym przypadku, jaką motywuje się ta instytucja.
 • @Miksa 18:11:35
  Podam na pocztę.
 • Autor5*
  Niech im ziemia lekką będzie.
 • @Kmieć 18:20:34
  Z tym się akurat z Panem zgadzam, prominentni działacze IPN, próbują na boku zarobić nawet na takich pracach jak poszukiwanie ofiar totalitarnych aparatów terroru.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930