Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
175 postów 192 komentarze

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Białoruś wybiła w Azji monetę dedykowaną Moniuszce

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Bank Republiki Białorusi zakończył tegoroczne emisje okolicznościowych monet, monetą upamiętniającą 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

Moneta została wybita w dwóch wariantach, pierwsza o nominale dziesięciu rubli posrebrzana i druga niklowana o nominale jednego rubla. Zarówno awers jak i rewers monety prezentuje się niezwykle okazale, dlatego zastanawia niewielki nakład obu wariantów monet: 699 sztuk w wypadku srebrnej i 1999 sztuk w wypadku niklowanej. Moneta została wybita przez mennicę Narodowego Banku Kazachstanu. Oczywiście upamiętnienie Moniuszki związane jest z tym, że Białoruś uznaje Moniuszkę za kompozytora białoruskiego. W 1998 roku z podobnych pobudek wyemitowana została moneta poświęcona Adamowi Mickiewiczowi, w 2002 roku Ignacemu Domeyce, a w 2011 Michałowi Ogińskiemu.
 
Analizując tematykę okolicznościowych monet emitowanych przez centralny bank Białorusi, łatwo dostrzec kilka ciekawych trendów. Pierwszy dotyczy upamiętniania okrągłych rocznic zwycięstwa na III Rzeszą, działań zbrojnych podczas II wojny światowej na terenie Białorusi. Drugi dotyczy odniesień do chrześcijańskich korzeni Białorusi oraz prawosławia jako religii dominującej na Białorusi. W ramach tego trendu wypuszczono monety poświęcone świętym Kościoła Prawosławnego, prawosławnym świątyniom, czy świętym ikonom słynącym z cudów. Trzeci dotyczy odniesień do słowiańskich korzeni Białorusi i kultury ludowej. Czwarty świata białoruskiej przyrody (zwierzęta, ptaki oraz obszary przyrodniczo chronione), a piąty sportu, który na Białorusi pełni ważną rolę społeczną .
 
Jeśli idzie o relacje międzynarodowe, zaskakiwać może najwięcej odniesień do relacji dyplomatycznych z Chinami oraz kulturą chińską, to bez wątpienia efekt zacieśnienia relacji między Białorusią a Chinami, które mają być alternatywą dla wpływów Rosji. Co ciekawe okolicznościowe monety upamiętniające 15 i 20-lecie relacji dyplomatycznych Białorusi z Państwem Środka zostały wybite w Warszawie przez Mennicę Polską podlegającą Narodowemu Bankowi Polskiemu. Nasz Mennica wybiła dla Białorusi również między innymi monety upamiętniające wspomnianego Ignacego Domejkę, Michała Ogińskiego, 100-lecie milicji białoruskiej, 100-lecie Sił Zbrojnych Białorusi, 100-lecie Wojsk Wewnętrznych, 100-lecie Wojsk Ochrony Pogranicza, monety poświęcone hokejowi, który jest narodową dyscypliną sportową Białorusi, upamiętniające Dzień Anioła czy serię monet upamiętniających architektoniczne dziedzictwo Białorusi. Białoruskie monety poza Polską i Kazachstanem wybija też na zlecenie Litwa, Rosja i Niemcy.
 
Arkadiusz Miksa
 
 

 

KOMENTARZE

 • A! Maniuszko! On to płodny był!
  Bardzo ciekawe. Białorusini uważają Mickiewicza też za swojego wieszcza, a nawet niektórzy nie wiedzą, że on jest w Polsce też ważny.
 • 5*
  Bardzo miła i skrupulatna notka.
 • to kim w końcu
  byli Ci twórcy?
 • Stanisław Moniuszko pochodził z rdzennie polskiej katolickiej rodziny.
  https://www.klasyka-podkarpacie.pl/wywiady/item/1853-stanislaw-moniuszko-pochodzil-z-rdzennie-polskiej-katolickiej-rodziny

  ".... Owszem, Stanisław Moniuszko urodził się w Ubielu koło Mińska, na terenie obecnej Białorusi, ale wtedy to była ziemia polska, pomimo, że był to czas zaborów, kompozytor nie pochodził z rodziny białoruskiej czy innej narodowości. Pochodził z rdzennie polskiej katolickiej rodziny.
  W publikacji Białorusinki, która jest muzykologiem, pojawiło się stwierdzenie, że dowodem na białoruskie pochodzenie kompozytora jest opera „Flis”. Chyba ta pani nie wie, że Wisła, Sandomierz należą do Polski. Przecież chór flisaków śpiewa we „Flisie”: „Płyń stara Wisło, płyń...”, a płyną galarami z Sandomierza do Warszawy...."
 • Droga geniusza - o Adamie Mickiewiczu
  "....Niezwykle cenna praca prof. Jana Ciechanowicza z Wilna wnosi nową wiedzę o naszym narodowym wieszczu - Adamie Mickiewiczu. Autor opierając się na bogatym materiale źródłowym w archiwach obecnej Litwy i Białorusi, przybliża nieznane lub mało znane fakty z życia poety. Udowadnia miedzy innymi, że matka poety Barbara Majewska nie była Żydówką, ponieważ pochodziła ze starego polskiego szlacheckiego rodu. Książka ukazuje Adama Mickiewicza jako geniusza i jednego z najwybitniejszych poetów polskich. Możemy poznać go nie tylko jako poetę, ale również jako naukowca, myśliciela, historyka, żołnierza i dobrego organizatora, który całym swoim życiem dawał dowody swego patriotyzmu. ..."
 • @Piotrx 23:10:00
  I wtedy i dzis byla to ziemia Bialoruska….Bialorus bardzo elegancko przypomina ze byla czescia skladowa Historycznej Rzeczypospolitej...jako glowna I najwieksza czesc Wielkiego Ksiestwa Litewskiego..o czym zapominaja Polacy.:-))))
 • Typowe kresowe, nazwiska:
  Łukaszenko, Moniuszko, Orzeszko, ...
 • @Anna-PK 20:43:39
  Kościuszkę chyba też za swojego mają. W końcu to spadkobiercy Wielkiego Księstwa
 • @Piotrx 23:03:01
  Ale Moniuszko gdy umierał, to mińszczyzna przestawała być polską. Przez debili i agentów, którzy wywołali i przeprowadzili powstanie styczniowe.
 • @Piotrx 23:10:00
  Mickiewicz tylko pisał. Gdy zwinęli Filomatów i Filaretów, to kapował na kolegów. Stąd zsyłka na łagodne tereny krymskie. A potem "nie zdążył" na powstanie listopadowe. Dzisiaj można by rzecz: "taki wirtualny bohater i patriota".

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930