Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
102 posty 115 komentarzy

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Akce "Visla" byla nevyhnutelná!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Staram się w miarę możliwości czasowych śledzić to, co w kontekście Polski piszą o nas media poszczególnych państw bardziej lub mniej słowiańskich.

  Zazwyczaj są to media ukraińskie, rosyjskie, czeskie czasem bułgarskie. Jeśli idzie o media czeskie od pewnego czasu analizuję poczynania czeskich mediów w kontekście stosunku Czechów do Zbrodni Wołyńskiej i faktu, iż razem z Polakami, banderowcy i sympatyzująca z nimi ludność ukraińska postanowiła również wówczas pozbyć się za pomocą mordów społeczności czeskiej zamieszkującej Wołyń.

Niestety Czesi, podobnie jak Polacy, nie przywiązują należytej wagi to napiętnowania i upamiętnienia tej barbarzyńskiej zbrodni ludobójstwa. Niemniej przy okazji tych poszukiwań trafiłem na bardzo ciekawych tekst poświęcony ocenie Akcji „Wisła” w internetowym wydaniu jednego z najpopularniejszych czeskich dzienników „Lidove Noviny”.

Autorem artykułu pt. „Akce „Visla“ byla nevyhnutelná” czyli tłumacząc na język polski „Akcja „Wisła” była nieunikniona” jest dr hab. Milan Moravec, na co dzień pracownik Archiwum Wojskowego w Pradze. Autor artykułu racjonalnie, bez emocji, jak na Czecha przystało, rozprawia się z kłamliwą interpretacją dotyczącą Akcji „Wisła” przedstawianą przez Ukraińców. Artykuł jest też polemiką z wcześniej zamieszczonym na łamach „Lidowych Novin” tekstem Lubosza Palaty pt. ” Poláci a Ukrajinci. Krvavé dějiny”,w którym Palata zrównuje AK z UPA i dzieli odpowiedzialność za konflikt i jego skutki po połowie między Ukraińców i Polaków.

Kim jest Lubosz Palata? Ano poza pisaniem do prasy czeskiej, jest to stały współpracownik Gazety Wyborczej a poza nią współpracuje też z prasą słowacką, niemiecką, ukraińska i amerykańską. Palata, jak podaje czeska wikipedia, jest autorem kontrowersyjnych poglądów, głosi między innymi potrzebę przyjęcia młodych islamskich emigrantów do Europy aby ci ją demograficznie odmłodzili. Grupę Wyszehradzką określa mianem „Toksycznego Wyszehradu”, który niszczy jedność UE a w odniesieniu do rządów PiS w Polsce, liczy że społeczeństwo w Polsce zorganizuje jeśli trzeba Majdan i obali tę władzę.

Wróćmy jednak do doktora Moravca i jego rozprawy z ukraińskimi przeciwnikami Akcji Wisła. Moravec stwierdza, że akcja przesiedlenia Ukraińców z terenu południowo-wschodniej Polski została przeprowadzona w sposób humanitarny, że nie było żadnej masakry. Ukraińcy dostali według Czecha poniemieckie gospodarstwa i domy w na terenie północnej i zachodniej Polski – te gospodarstwa i domy były w zdecydowanie lepszym stanie niż gospodarstwa i domy, które Ukraińcy opuszczali. Mogli zabrać również większość swojego majątku w tym zwierzęta gospodarskie. Otrzymali również na początek wsparcie finansowe od władz polskich.

Potwierdza, że faktycznie ukraińskie osady i domostwa zostały spalone ale jak podkreśla nie zrobiło tego polskie wojsko lecz sami Ukraińcy po to żeby miejsca te nie służyły jako miejsce bytowania dla polskiego wojska, a następnie – żeby nie mogli się wprowadzić do nich Polacy. Nieprawdziwe jest również wg czeskiego historyka stwierdzenie, że operację tą należy uznać za jeszcze jeden przykład bezprawnych działań polskich władz komunistycznych. Moravec stwierdza, że bez względu na to, jaka władza by wtedy nie rządziła, to w tej sytuacji postąpiłaby tak samo.

Destabilizacja państwa polskiego, za którą odpowiedzialność w całości ponosi UPA doprowadziła do sytuacji, w której przesiedlenia okazały się konieczne. Autor podkreśla również, że nie prawdą jest, jak twierdzi czeski publicysta Wyborczej, jakoby jedynie UPA i jej polityczne skrzydło OUN, było jedyną polityczną siłą na terenie przedwojennej południowo-wschodniej Polski a tym bardziej na terenie Ukraińskiej SRR, gdzie praktycznie nie istniało. Tym bardziej nie miało więc prawa uważać ze reprezentuje poglądy wszystkich Ukraińców. Co ciekawe artykuł ten powstał 10 lat temu na 60. rocznicę Akcji „Wisła” i jak stwierdził czeskich historyk całe to zrównywanie odpowiedzialności Polaków za wołyńską rzeź i Akcję ‚Wisła” było zaplanowaną kampanią medialną przed wspólnie organizowanymi przez Polskę i Ukrainę mistrzostwami Euro w 2012 roku.

Przerzucenie odpowiedzialności pół na pół miało na celu pokazanie dobrej współpracy między obu krajami, ale – jak zaznacza czeski historyk – przyszłe relacje polsko-ukraińskie trzeba budować na odkłamywaniu, może bolesnej, ale jednak obiektywnej prawdzie, a nie medialnych kampaniach. Jak więc widać organizacja Euro w Polsce poza stratami finansowymi przyniosła straty na jeszcze jednym polu. Chwała więc czeskiemu historykowi za odkłamywanie czarnej legendy Akcji „Wisła” stworzonej na polityczne potrzeby.

Arkadiusz Miksa

//prawy.pl/47639-akce-visla-byla-nevyhnutelna-akcja-wisla-byla-nieunikniona/

KOMENTARZE

 • Bardzo ciekawy film, chociaż dość długi!
  Szczególnie polecam od 45 minuty jego trwania!!
  https://youtu.be/6YARNGRv8VQ
 • @trojanka 20:38:01
  Tak Trojanko, to ważny fragment filmu: pani profesor słusznie zauważyła, że państwo polskie już od Piłsudskiego, prowadziło zbyt łagodną politykę w stosunku do Ukraińców bo uważano, że nacjonalizm ukraiński to mniejsze zło i może się przydać w walce z Rosją. Czyli dokładnie to, co mamy znów teraz.
  A historia kołem się toczy. Nie wiem jak można tego nie rozumieć.
 • Akcja "Wisła"
  Zacznijmy od tego że, państwo Polskie uznało, że zamieszkujący przed II-gą Wojną Światową społeczności białoruskie i ukraińskie to obywatele ZSRR. Tym samym można było ich deportować, zgodnie z umowa o wymianie ludności. Na "Ziemie Odzyskane", wysłano współpracowników nowego rządu i ich rodzinny. Resztę Ukraińców odesłano do ojczyzny. Oczywiście, część bardziej świadomych Ukraińców spodziewając się represji, przeniosła się w głąb PRL-u przed 1949, do tego doszli Ukraińcy weterani LWP osiedlani na "Ziemiach Odzyskanych", tego czynu dokonała też spora liczba zwolenników OUN-UPA.
 • @lorenco 21:31:33
  Jak mamy zapewnione wypowiedzi tego ass a to wszystko jest możliwe . Ave. : http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/macierewicz-o-rzezi-wolynskiej-zrodlem-rzezi-wolynskiej-jest-rosja-video
 • Akcja Wisła była niezbędna.
  Granice były wytyczone, po drugiej stronie granicy był ZSRR a tam różne bandy banderowskie były trzebione skutecznie.
  A że "dzielne" sotnie banderowskie nie potrafiły walczyć z żołnierzami czyli z mężczyznami, to na terenie obecnej naszej Polski płd. wsch. postanowiły tworzyć swoją "samoistną;, zresztą miały otuchę ze strony polskich oddziałów walczących z nową komunistyczną władzą, wśród grekokatolickich popów i ukraińskiej ludności.
  Ze względu na teren, skupiły się na Bieszczadach.
  Właśnie chodzi o teren: góry zarośnięte gęstą roślinnością i drzewami liściastymi, zmieszanymi z jodłami, głębokie wąwozy, szereg strumieni - wspaniałe warunki do ukrycia się, budowy ziemianek, bunkrów i jednocześnie świetne punkty obserwacyjne z góry i do wypadów do wiosek po zaopatrzenie się u ukraińskich chłopów czy mordowania i ograbiania polskich gospodarstw.
  Zatem aby odciąć bandy od zaopatrzenia, trzeba było wysiedlić ukraińską ludność.
  Ukrywali się też we wioskach:
  http://artyushenkooleg.ru/wp-oleg/wp-content/uploads/2016/11/banderovskii-shron3.jpeg

  http://artyushenkooleg.ru/wp-oleg/wp-content/uploads/2016/11/banderovskii-shron5.jpeg

  http://s00.yaplakal.com/pics/pics_original/9/2/3/5081329.jpg

  http://s00.yaplakal.com/pics/pics_original/1/3/3/5081331.jpg

  http://s00.yaplakal.com/pics/pics_original/8/2/3/5081328.jpg

  http://img-fotki.yandex.ru/get/6839/14576209.1c8/0_fa9cf_40424649_orig.jpg

  http://forum.guns.ru/forums/icons/forum_pictures/006400/6400237.jpg

  Gdyby nie przeprowadzono przesiedleń, wojna z bandami trwałaby o wiele dłużej kosztem o wiele więcej polskich ofiar.
  A chyba to najważniejsze?
 • @Repsol 21:37:30
  Szkoda słów, miał być Gowin. Pozdrówka.
 • @lorenco 23:16:17
  dokładnie tak a trzeba jeszcze wziąć poprawkę na to co byłoby tam dzisiaj skoro nawet teraz po przesiedleniach są z nimi problemy, w zwartej grupie i większej ilości stanowili by dziś tam jeszcze większy problem.
 • @Repsol 21:37:30
  Polski MSZ wzywa potęgę militarną z którą Polska nie utrzymuje jakichkolwiek kontaktów dyplomatycznych od blisko pięciu lat do zwrotu Krymu, aż się pewnie Ruscy ze śmiechu po podłodze tarzają, tak bardzo się boją i czują respekt przed Waszczykowskim. Ale żeby naszych "przyjaciół", których jesteśmy pierwszym obrońcą w NATO i którym udzielamy milionowych bezzwrotnych pożyczek uprzejmie poprosić o zaprzestanie gloryfikowania katów narodu polskiego, wznoszenia kolejnych pomników chwalących UPA, tablic banderowców na szkołach z nauczaniem języka polskiego, oficjalnych przeprosin za Wołyń, do tego już odwagi Waszczykowski i inni wielcy stratedzy MSZ nie mają. Na kłamstwie i przemilczeniach nie da się zbudować przyjaznych stosunków z Ukraińcami. Dzisiejsza Ukraina, to w dalszym ciągu dzicz z okresu czerni chmielnickiej. To banderowcy u władzy w Kijowie prowadzą do degeneracji Ukraińców. Ostatnie wydarzenia ludobójcze w 2014r., w Odessie są tego namacalnym dowodem. Albo Ukraina oprze się o wartości Hetmana Petro Sahajdacznego, czy atamana Petlury, albo Ukrainy nie będzie. W rodzinie państw cywilizowanych nie ma miejsca dla ludobójców z pod znaków Bandery, UPA i SS Galizien. Czy w Polsce nie ma ważniejszych spraw niż Krym. A tak na marginesie, potężniejsze kraje w to się nie wtrącają i apeli żadnych nie stosują a pan Waszczykowski znowu macha szabelką tyle, że nie swoją. Czy naprawdę mamy robić sobie wrogów w krajach które coś znaczą na świecie w imię popierania banderowców, naszych największych wrogów?. Strażnicy Treblinki, Sobiboru i wielu innych K.L. którzy zapisali się niespotykanym nawet wśród Niemców okrucieństwem to Ukraińcy. Ciekawe dlaczego nasz Rząd ich popiera?. Czyżby sądzili, że to przeciwwaga dla Rosjan?. Bzdura, gdy tylko będą mieli okazję Polakom zaczną podrzynać gardła. Krym przez wieki należał do Rosji,do Ukrainy tylko przez 23 lata. Jego mieszkańcy (Ukraińcy ok 20%) w referendum opowiedzieli się za przyłączeniem do Rosji. Odbyło się to bez rozlewu krwi, Ukraińcy nawet nie próbowali walczyć by go zatrzymać. Czy nasz MSZ musi nas ośmieszać i stawać po stronie narodu który nas nienawidzi i pluje nam w twarz? PiS robi wielki błąd sprowadzając do Polski milion Ukraińców żeby zrobić dobrze polskim prymitywnym złodziejom, kapitalistom bez Boga. Oni zatrudniają Ukraińców za śmieszne pieniądze psując tym samym rynek pracy w Polsce. Niestety w następnych wyborach z tej przyczyny PiS poniesie klęskę, bo ludzie pamiętają takie rzeczy robione przeciwko polskim pracownikom. Mówię to ja wyborca PiS od samego początku.
 • @kula Lis 66 19:34:07
  przewaga cywilizacyjna Niemców (poszanowanie dla mienia) nad Rosjanami (zasada spalonej ziemi) polega na szacunku dla wytworów ludzkiej pracy.

  ci, co opuszczali Ziemie Zachodnie, nie podpalali swych domów (mimo że wcale nie wiedzieli, czy kiedykolwiek tu wrócą i mieli świadomość, że to posłuży innemu narodowi).

  Dzięki temu ludność zza Buga miała gdzie zamieszkać, często w lepszych warunkach, niż te które znała u siebie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930