Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 196 komentarzy

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Neonazistowska Ukraina

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

O szerzącym się banderowskim neonazizmie na portalach społecznościowych.

 Orędownicy wsparcia dla Ukrainy w Polsce za wszelką cenę próbują zbijać argumenty przeciwników wsparcia stwierdzeniami, iż współczesny neobanderyzm ukraiński nie jest ani antypolski, ani neonazistowski. Postanowiłem więc przekonać się jak jest naprawdę wykorzystując do tego narzędzie, które w terminologii służb specjalnych nazywa się białym wywiadem, czyli wykorzystaniem ogólnodostępnych źródeł informacji.

We współczesnym świecie idealnym narzędziem do takiej analizy są zasoby portali społecznościowych – ja wybrałem dwa z nich: Facebook i znacznie mniej cenzurującego treści rosyjskojęzyczny portal Vkontakte, który pełni właściwe rolę tego na terenie byłego ZSRR a zwłaszcza w republikach słowiańskich. Ta ograniczona cenzura stanowi idealne pole do badań, ponieważ użytkownicy piszą i zamieszczają treści, które są wyrazem ich rzeczywistych przekonań i zapatrywań. Co ciekawe, Ukraińcy na Facebooku również obnoszą się ze swoim neonazizmem i co dziwne w ich wypadku jakoś administratorzy portalu nie reagują na zamieszczane przez nich treści.

Na moim celowniku znalazły się dwie ukraińskie organizacje i ich strony na wspomnianych portalach. Pierwszą jest Prawy Sektor a drugą ochotniczy Batalion Azov. Przyjrzałem się więc treścią zamieszczanym przez członków i sympatyków obu organizacji i choć moja „kwerenda” nadal trwa, to zgromadziłem już tyle materiału ikonograficznego, że mogę się z czytelnikami „Myśli Polskiej” podzielić efektami swoich badań. Materiał poraża, bo rosną na Ukrainie szeregi neobanderowców i neonazistów zwłaszcza w młodym pokoleniu, które nie pamięta już skutków II wojny.

Przyjaciele i wrogowie Ukrainy

Według ukraińskich neobanderowców najbliższym Ukrainie państwem jest Białoruś , podkreślana jest bliskość językowa i kulturowa, chętnie podkreśla się wspólny udział Ukraińców i Białorusinów w ochotniczych formacjach wojskowych wspierających III Rzeszę zwłaszcza walki w formacjach SS. Białoruś po obaleniu Łukaszenki miałaby się stać najbliższym sojusznikiem Ukrainy. Dlatego aktualnie ukraińscy majdaniarze przekazują swoje „doświadczenia” związane z obalaniem demokratycznie wybranych władz na Ukrainie białoruskiej opozycji, aby ta mogła zorganizować równie udany Majdan w Mińsku. Białoruś mogłaby się wtedy stać kolejnym odcinkiem frontu wojny z Rosją odciążając w ten sposób Donbas.

 

Inne zaprzyjaźnione nacje to kolejno: Gruzini, Czeczeńcy, krymscy Tatarzy, Litwini, Turcy, Chorwaci (tu również podkreśla się wspólną walkę w formacjach niemieckich). Stosunek neobanderowców do Rumunii i Polski jest ambiwalentny, z jednej strony sporadycznie umieszcza się ich na grafikach zarysowujących idee międzymorza, w ramach której Ukraina powinna wykorzystać potencjał tych dwóch państw w konflikcie z Rosją a z drugiej nie dowierza się tym państwom.

Rumunom nie ufa się, bo ci nie ukrywają, że jeśli doszłoby do zupełnego rozpadu Ukrainy, to zamierzają uszczknąć coś dla siebie a poza tym Rumunii starają się o przyłączenie Mołdawii, co nie podoba się Ukrainie. Co do Polaków, to im nie należy ufać z zasady, bo Lachy po Moskalach to historyczny wróg nr 2. Polacy najczęściej pokazywani są na różnego rodzaju grafikach w nawiązaniu do agresji Hitlera, najczęściej w kontekście słuszności i potrzeby zajęcia Polski w 1939 roku, radości niemieckich żołnierzy z tegoż zajęcia i podkreślania wyzwolicielskiej roli Hitlera. Sporadycznie pojawiają się również materiały poświęcone walkom polsko-ukraińskim w latach 1918-1919.

Z ogromną nienawiścią eksponuje się zdjęcia poświęcone Rosjanom i separatystom z Donbasu. Najczęściej określa się ich mianem Moskali, Moskalików, Watników a sam Putin określany jest mianem „Hujlo”. Z nieukrywaną radością pokazuje się zbezczeszczone zwłoki separatystów, okazją do żartów i anegdot są ofiary spalone żywcem w trakcie tragedii odeskiej, kiedy to podpalono budynek, w którym byli przeciwnicy Majdanu, którzy wg Ukraińców zostali po prostu „zgrillowani” jak kurczaki. Dużą radość wywołała katastrofa samolotu z Chórem Aleksandrowa na pokładzie a zdjęcie Turka z uniesionym pistoletem, który zabił rosyjskiego ambasadora staje się często zdjęciem profilowym na portalu albo jest motywem noszonym na koszulkach. Często na grafikach pojawia się cytat z Bandery który pisał: „Postępuj tak żeby nawet po Twojej śmierci Moskale nie mogli o tobie zapomnieć”.

Nacją numer 2, której nienawidzą neobanderowcy są Żydzi, choć i w ich przypadku pojawiają się pojedyncze gesty sympatii. Z pejoratywnym motywem Żyda łączy się osobę Petro Poroszenki, do którego nienawiść systematycznie rośnie i ma on według mnie spore szanse podzielić los Janukowycza, jeśli oczywiście zdąży uciec nim zostanie wcześniej powieszony. Dostrzec można, że wydarzenia na Majdanie były zaledwie pierwszym etapem w walce o wprowadzenie ideałów banderowskich na Ukrainie. Zmieciony został Janukowycz, ale to za mało, teraz potrzebny jest Majdan II, który skutecznie wymiecie całą resztę rządzących wrogów Ukrainy.

Charakterystyka neobanderyzmu

Poza weteranami w szerzenie treści neobanderowskich zaangażowani są głównie ludzie do około 40 roku życia, w tym znaczna część młodzieży studenckiej i szkół średnich. Batalion Azov ma ponad 110 tys. sympatyków i liczba ta stale rośnie. Dmytro Jarosz – lider Prawego Sektora ponad 58 tys., Prawy Sektor 48 tys., „Ukraina dla Ukraińców” ponad 98 tys. Batalion Azov jest bardzo aktywny w szkołach, gdzie prowadzi pogadanki dla uczniów nawet najmłodszych klas. Dużą aktywnością wykazują się dziewczęta i kobiety, podkreślając swoją przynależność do organizacji poprzez strój w barwach banderowskich.

Zwłaszcza wśród młodych kobiet popularny jest kult Adolfa Hitlera i III Rzeszy. Zdjęcie Hitlera z podpisem „Wyzwoliciel” zyskuje sympatię kilkuset osób. Częstym motywem są zdjęcia uczestników z gestem rzymskiego salutu, symboliki III Rzeszy. Banderowscy Ukraińcy lubują się wręcz w motywach związanych z wykorzystaniem siekier i noży, motywów śmierci i krwi. Z okazji tzw. walentynek przygotowano grafikę z napisem: „Miłość jest wtedy kiedy można wspólnie zakopywać trupy separatystów”. Grafika przedstawia mężczyznę i kobietę wykopujących dół, obok leżą zwłoki a z boku powiewa banderowska flaga. Pojawiają się też koszulki z norweskim mordercą Andersem Breivikiem.

 

Banderowcy na zdjęciach często przyjmują butne miny trzymając przy tym karabiny ewentualnie noże i siekiery, choć – co ciekawe – niewielu ma odwagę pokazywać swoje twarze. Sporo zdjęć daje obraz sytuacji na froncie. Od czołgów z banderowskimi flagami poprzez hajlujących ochotników Azova na zdjęciach z ich pogrzebów i bezczeszczenia zwłok separatystów. Co do przynależności religijnej są odniesienia i wspólne uroczystości, zarówno z cerkwią grekokatolicką, prawosławiem patriarchatu kijowskiego. Z neobanderyzmem sympatyzuje też wielu neopogan. Zaskakująco duży odsetek stanowią sataniści. Jeden z sympatyków satanizmu i banderyzmu zamieszcza zdjęcia, na którym profanuje groby, na których wyryte są polskie nazwiska. Zwalczana jest Cerkiew patriarchatu moskiewskiego uważana za rezydenturę Kremla na Ukrainie. Co ciekawe, niektóre profile neobandrowców zawierają wiele sprzeczności, ponieważ z jednej strony promują nazizm a z drugiej strony przyrównują Putina do Hitlera.

Bezpardonową walkę prowadzi się w kierunku wyrugowania z przestrzeni publicznej języka rosyjskiego. W tym celu poza akcjami bilbordowymi rozsyła się w sieci zdjęcia osób z wyraźnymi cechami upośledzenia umysłowego z adnotacją, iż tylko tacy ludzie posługują się „językiem Moskali” na Ukrainie. Robi się zestawienia poszczególnych słów w kilku językach słowiańskich, do zestawienia wybiera się akurat te słowa, które brzmią we wszystkich językach słowiańskich podobnie, poza rosyjskim. W ten sposób dowodzi się, że Rosja i język rosyjski to Azja a nie słowiańska Europa. To tak, jakby wziąć słowo „herbata”, które we wszystkich słowiańskich językach brzmi podobnie poza językiem polskim właśnie i na tej podstawie stwierdzić, że Polacy to nie Słowianie. Podobnych działań wykorzystujących manipulację jest więcej.

Kompleks niższości

Ze zdjęć i grafik przebija również kompleks wobec Rosji. Ukraina próbuje dowieść za wszelką cenę, że to Ruś Kijowska a tym samym Ukraina, była zawsze częścią cywilizacji europejskiej a Rosja to Azja i Mongołowie, do których Ukraińcy odnoszą się z pogardą zapominając widać, że ich serdeczni przyjaciele Tatarzy krymscy są przecież bardzo blisko z nimi spokrewnieni oraz związani religijnie i kulturowo. Robi się również porównania kobiet rosyjskich i ukraińskich wykazując odpowiednio dobranymi zdjęciami wyższość urody tych drugich. Tu, co ciekawe, pojawia się motyw ładnej blondynki w mundurze i hełmie niemieckim z II wojny z podpisem: „Ukrainki są najpiękniejsze”.

 

Neobanderowskie poparcie dla PiS-u

Co ciekawe kiedy w grudniu ubiegłego roku PiS na skutek nieudolnych poczynań swojego Marszałka Sejmu dał paliwo polityczne opozycji, Prawy Sektor wystosował do swoich członków i sympatyków apel nawiązujący do wydarzeń w Polsce. W apelu tym neobanderowski Prawy Sektor solidaryzował się z poczynaniami PiS-u. Sektor przyrównuje ideały polityczne PiS-u do swoich własnych. Zresztą pojedyncze przebijające się krytyczne głosy ze strony części polskiego społeczeństwa tłumaczone są działalnością rosyjskiej agentury w Polsce. Sympatia wobec PiS-u spotyka się ze wzajemnością części działaczy PiS-u. Wspólny wróg Rosja zbliża obie formacje polityczne. Obie zbratają się przecież z każdym, byle tylko choć trochę dzięki temu móc zaszkodzić Rosji.

Arkadiusz Miksa

Tekst ukazał się w ostatnim numerze "Myśli Polskiej"

 

KOMENTARZE

 • Witaj :)
  Jak chcesz rozszerzyć pole kwerendy to polecam "niezależną" Sakiewicza. Tam 80% to neobanderowcy, komentatorzy i redaktorzy. Powinni już dawno siedzieć.

  Pozdrawiam
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:07:34
  Dobry komentarz :) i tam z ukraińskiego nie trzeba niczego tłumaczyć :)
 • Autor
  Czy ta Myśl Polska powstała w 1941 roku?
  Czy to pismo powstało na terenie ZSRR?

  http://www.mysl-polska.pl/

  Czy Myśl Polska to to samo co Obserwator Polityczny stworzony przez komunistów, lub Kresy.pl?
 • @Talbot 18:22:31
  Dakota Północna.
 • @Talbot 18:22:31
  "W następstwie niemieckiej i sowieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939, terytorium Polski zostało podzielone między nazistowskie Niemcy i ZSRR. Oba reżimy były wrogo nastawione do polskiej kultury oraz polskiego społeczeństwa i miały na celu ich zniszczenie. Przed Operacją Barbarossa nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki prowadziły skoordynowane działania związane z ich polityką w Polsce, najbardziej widoczne w czterech konferencjach Gestapo-NKWD, gdzie omówione zostały plany walki z polskim ruchem oporu i przyszłych planów zniszczenia Polski."
 • @Talbot 18:39:20
  Nieuku .Polska została podzielona przez III Rzeszę i ZSRR . Podobno nie żyjemy obecnie w PRL-u . Tu jest Polska Rzeczypospolita , tam jest Rosja . Nad twoją ignorancją ręce opadają , ale co zrobić z takimi jak Ty niedojdami w PIS-e .
 • @Talbot 18:39:20
  Co tam słychać u Ciebie w banderlandii? Wszyscy komuniści już wybici?
 • @Repsol 19:09:49
  Chyba jako Admin masz dostęp do nr-u IP.
  Potem można sprawdzić skąd osoba nadaje na stronie:
  http://ip-address-lookup-v4.com
 • @lorenco 19:17:00
  Mam , ale korzystać nie będę . To byłoby nieetyczne . Ave.
 • @Talbot 18:39:20
  Mnie to strasznie nurtuje jedna rzecz:
  rozwaliliście wszystkie pomniki Lenina a przecież Lenin dał wam za friko ziemie donieckie , ługańskie, charkowskie, odeskie, zaporożskie wraz z rosyjskimi mieszkańcami. Nie pasuje Lenin, oddajcie jego podarunki, miejcie honor. To samo ze Stalinem: dał wam polskie ziemie, nie pasuje Stalin, proszę oddać podarunek.
 • @Repsol 19:09:49
  "Nad twoją ignorancją ręce opadają"

  Ładnie tak manipulować?

  Skoro Myśl Polska powstała w 1941 roku, to pod okupacją ZSRR bo Polska od 1939 do 1941 była okupoqana przez Sovietów.
  Jakim więc cudem Sovieci dali zgodę na polskie pismo?
  Kiedyś były Gadzinówki niemieckie i wychodzi na to, że także rosyjskie.
 • @Repsol 19:21:33
  Dlaczego nieetyczne. Ja piszę z Polski:
  Your IP: 89.64.27.21Poland Near: Poland
  ludzie nie ukrywają skąd piszą a piszą ludziska i z Francji i z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii a Talbot pluje, syczy a nie wiadomo skąd; taki pan znikąd.
  Wydaje mi się, że jak się zabiera głos w jakiejś społeczności, pasuje choć wspomnieć z jakiego kraju się jest.
 • @lorenco 19:10:33
  "Co tam słychać u Ciebie w banderlandii? Wszyscy komuniści już wybici?"

  Jeszcze kilku zostało...
  Sam na siebie bicz kręcisz - nadaję z Polski, a ty ?
 • @Talbot 19:39:54
  Na pewno z Polski. A ty? Wątpię. Udowodnij, że się mylę.
 • @Talbot 19:39:54
  Na banderlandii jeszcze kilku zostało: tak piszesz. Skąd wiesz, że tam kilku zostało?
  A jeśli chodzi o Polskę, jak na razie działalność partii komunistycznej nie jest u nas zabroniona, podobnie jak i w innych krajach UE.
 • @lorenco 19:37:49
  Wiele razy pisałem, że jestem ze Szczecina - spytaj Jeznacha, bo mnie też pytał.
  Uważasz, że jeżeli ktoś nie podziela twoich poglądów, to jest banderowcem?
  Wystarczy poczytać Sputnika i wszystko staje się jasne - tam jest taka sama retoryka - nie popierasz Rosji to jesteś banderowcem...
 • @Talbot 19:53:54
  Niech potwierdzi to Administracja, że nadajesz z Polski o miasto nie pytam.
 • @Talbot 19:53:54
  PANA Jeznacha nie zapytam, ponieważ wiem jak i inni społecznościowcy Neonu, o czym tu pisał, że nie będzie go dłuższy czas.
 • @lorenco 19:58:04
  Tu jest prawdziwa "Myśl" a nie ruska podróbka propagandowa

  http://mysl24.pl/images/okladka%20mysl33%202.jpg

  http://mysl24.pl/
 • @lorenco 19:55:43
  Potwierdzam . :)
 • @Repsol 20:17:10
  http://talbot.nowyekran.pl.neon24.pl/post/106348,kto-i-ile-otrzymuje-pieniedzy-na-wojne-domowa-na-ukrainie
  _________________
  "Nie pchaj rzeki, sama płynie"
  http://talbot.nowyekran.pl.neon24.pl/error-404/
 • Taa banderowska zabawa trwa!!
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/pilne-odnowiony-pomnik-w-hucie-pieniackiej-zostal-ponownie-zdewastowany

  https://s16.postimg.org/6u2mk4hsl/Huta.jpg
 • @trojanka 20:34:20
  Warto wspomnieć że ukraińscy nacjonaliści np. tacy jak deputowany (poseł) Oleh Pankiewicz (znany z antypolskich przemówień na cmentarzu w Pikulicach podczas tzw. "procesji" w Przemyślu) wielokrotnie nawoływali do usunięcia pomnika w Hucie Pieniackiej lub wręcz do zakazania Polakom do obchodzenia rocznic mordu w Hucie Pieniackiej.

  O sprawie, w artykule pod tytułem "Ołeh Pańkewycz domaga się nie dopuszczenia do polskiego sabatu w Hucie Pieniackiej", napisał portal nacjonalistycznej partii "Swoboda", której deputowany jest wiceprezesem.

  Podczas wspólnych uroczystości w Hucie Pieniackiej z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy nacjonaliści ukraińscy zakłócali ich przebieg wznosząc antypolskie okrzyki.

  O stosunku ukraińskich nacjonalistów do mordu w Hucie Pieniackiej w "pomajdanowej Ukrainie" świadczy też fakt że ukraińscy pogranicznicy utrudnili w 2015 r.wjazd do Ukrainy Polakom, którzy chcieli oddać hołd rodakom pomordowanym przez Ukraińców w Hucie Pieniackiej. Część osób nie została wpuszczona, ze względu na „publiczną działalność antyukraińską”.Cała delegacja, złożona z Polaków z województw mazowieckiego, lubelskiego i małopolskiego, liczyła około 50 osób. Chcieli dotrzeć na miejsce przed godziną 12, na którą zaplanowano obchody, w tym wspólną modlitwę, na miejscu mordu. Zostali jednak zatrzymani na granicy.
  Pogranicznicy ukraińscy wstrzymywali ich wjazd do południa, czyli do czasu rozpoczęcia obchodów w Hucie Pieniackiej. Pomimo spóźnienia, zdecydowali się pojechać na miejsce.

  Obecna dewastacja pomnika została dokonana na około miesiąc przed rocznicą tego okrutnego mordu na Polakach co w zamiarze zapewne miałoby nie dopuści do uroczystości upamiętniających tę zbrodnię.

  http://forum.nowiny24.pl/ukraina-zdewastowano-pomnik-pomordowanych-polakow-z-huty-pieniackiej-t110417/
 • @lorenco 20:28:13
  To ze strony:
  http://forum.parkiet.com/viewtopic.php?p=8136978
 • @Talbot 20:02:48
  ha ha śmieszny gość robi podział na myśli prawdziwe i nieprawdziwe tylko tak się składa że do obu pisałem tylko co to zmienia co to treści artykułu to nie rozumiem?
 • @Talbot 18:22:31
  Mysl Polska powstała nad rzeką Jordan :) skąd się takie typy biorą?
 • @Miksa 22:07:54
  Znad Jordanu, oczywiście :)
 • Tak dobijali rannych w Odessie, jak po wyskoczeniu z okien leżeli na ziemi!
  https://youtu.be/-TG4LkoUD6Y
 • Odessa!
  https://youtu.be/3IRG6XWp2WA
 • Znakomite video rosyjskie na temat krymskiego mostu.Bez slow.Bomba.
  https://www.youtube.com/watch?v=ukDPmrG17R0
 • Lwów - jak tam jest naprawdę
  https://www.youtube.com/watch?v=MjHCKINLVAU
 • Hipokryta
  "Zwłaszcza wśród młodych kobiet popularny jest kult Adolfa Hitlera i III Rzeszy. Zdjęcie Hitlera z podpisem „Wyzwoliciel” zyskuje sympatię kilkuset osób. Częstym motywem są zdjęcia uczestników z gestem rzymskiego salutu, symboliki III Rzeszy."

  Bardzo ciekawe, że taka sama hitlerowska symbolika i gesty (a także podobne ubiory) nie przeszkadzają Autorowi w wykonaniu Obozu Narodowo- Radykalnego w Polsce (formacji również rzekomo patriotycznej), a artykuł, który przytoczyłam ze zdjęciami, nazwał "stekiem bzdur".
  http://lotna.neon24.pl/post/137494,oboz-narodowo-radykalny-przewodnik-dla-zagubionych
 • @Lotna 16:55:23
  żeby się na dany temat wypowiadać trzeba po prostu dużo czytać i ze zrozumieniem a tego mi w Pani twórczości brakuje. stekiem bzdur nazwałem Pani wypociny nie dlatego że krytykuje pani hajlowanie tylko dlatego że na zasadzie kopiuj wklej zbiła Pani trochę lewicowego bełkotu w jeden zwarty tekst. Osobiście krytyczny jestem zarówno do działalności przedwojennego ONRu a zwłaszcza do współczesnego co nie zmienia faktu, że będę przechodził obojętnie wobec dezinformacji i manipulacji faktami.
 • @Miksa 20:16:43
  Proszę poczuć Polską Duszę Lwowa , czy to nie jest podobne ?. https://www.youtube.com/watch?v=EYH4l1qec_c
 • @Miksa 20:16:43
  Nie masz żadnych argumentów oprócz ataków mojej osoby.
  Na dodatek pleciesz bzdury dorabiając teorię o jakimś wykonanym przeze mnie zlepku artykułów i manipulacji faktami.

  Które fakty w przytoczonym przeze mnie artykule są zmanipulowane? Zamieniam się w słuch.

  Najprawdopodobniej artykułu ogóle nie czytałeś, jak i nie zajrzałeś do oryginłu, tylko tytuł podziałał na ciebie jak płachta na byka. Mniej emocji, a więcej myślenia.
 • @trojanka 20:40:02
  Wedle obowiazujacej wykladni wydarzen propagowanej przez politykierow z Warszawy i Kijowa ow Pankiwiewicz i zgraja mu podobnych to agenci Kremla.W koncu sie okaze,ze i Bandera byl agentem Putina(choc ten jeszcze nie gnebil swiata) gdyz sijac nienawisc do Polakow chcial sklocic lagodnych z natury Ukraincow z Lachami.
  Uf!Juz sam sie zapetlilem usilujac rozkminic te ukrainska "logike"
 • @Herkules 15:43:59
  Naszla mnie refleksja,ze my bedacy na nizszym poziomie rozwoju (takie "mysli" rozsiewaja Ukrainki zatrudnione w szkolnictwie w Kanadzie,scislej w Mississauga) nie jestesmy w stanie nadazyc za lotna mysla narodu,ktory budowal piramidy,ktory dal poczatek mowie ludzkiej;wszak po ukrainsku mowili Adam i Ewa.
 • @Herkules 15:58:38
  Polskę też założyli Ukraińcy!!
  http://www.rp.pl/artykul/472144-Ukraincy-twierdza--ze-zalozyli-Polske.html

  To jest coś w genetyce spierniczone ,m albo co????socjopatia czy opętanie???
 • @trojanka 17:38:12
  Za duzo horylki i to od mlodosci.A nieco powazniej taka chorobliwa megalomania to cecha spolecznosci kurduplowatych.Celowo nie uzylem slowa narod,gdyz wedlug mnie I chyba nie tylko Ukraincy nie stworzyli nigdy samodzielnie instytucji panstwowych.Poki co to halastra.
 • @Lotna 03:56:25
  obiecuję mniej emocji jak zauważę, że ktoś nie manipuluje wydarzeniami. nie wyznaję zasady że każdy z każdym we wszystkim musi się zgadzać ale ten tekst nie ma nic wspólnego z ani z historią ONRu ani z dniem dzisiejszym.
 • @Talbot 18:22:31
  Tak powstała w ZSRR a wydawali ją Twoi rodzice :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930