Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
175 postów 192 komentarze

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Turecki gambit

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Głównym tematem komentarzy do aktualnej sytuacji w Turcji stała się kwestia tego czy pucz był rzeczywistą formą wewnętrznego sprzeciwu wobec rządów nowego sułtana czy może sam sułtan Erdogan I go wykreował.

 I choć najprawdopodobniej prawda leży gdzieś po środku czyli pucz był dziełem niezadowolonych ale Erdogan znał przynajmniej część jego założeń to tak naprawdę jest to w tej chwili kwestia drugorzędna. Dużo istotniejsze jest bowiem to, iż na geopolityczną mapę wkroczył właśnie nowy szachista - sułtan Erdogan I. Erdoganowi znudziła się rola podnóżka przy tronie USA, jaką to jeszcze do niedawna rolę sprawowała Turcja. Niczym wilk poczuł krew wykrwawiającej się Europy składającej się ze stada okaleczonych baranów idących na multikulturową rzeź. Europa dziś to dla kogoś takiego jak Erdogan to żaden partner w jego drodze do budowy imperialnej Turcji. Myliłby się jednak też ten kto uważałby, że takim długofalowym partnerem będzie dla niego teraz Rosja po tym jak nie dawno miała miejsce odwilż w relacjach turecko-rosyjskich. Myślę, że zarówno dla Erdogana jak i Putina, to zgrabne posunięcie medialne miało właśnie wymiar głównie propagandowy. Obu stronom jest chwilowo potrzebne, podkreślam chwilowo bo nie wierzę w żaden trwalszy układ czy sojusz Turcji z Rosją. Potencjału obu państw, zakres regionalnego oddziaływania, historia oraz plany na przyszłość wskazują zdecydowanie, że są one na kursie kolizyjnym.
 
 
Słychać również głosy, iż za zamachem stoją Stany Zjednoczone a głównym powodem wywołania przewrotu w Turcji miałyby być właśnie rzekome zacieśnianie relacji Turcji z Rosją. Teza absurdalna bo USA doskonale zdaje sobie sprawę z rzeczywistego aktualnego potencjału tego rzekomego sojuszu. Ponadto dla USA, destabilizowanie sytuacji w tej części świata jeszcze bardziej mogłoby się wymknąć spod kontroli i zakończyć katastrofą. Turcja w dotychczasowym kształcie była partnerem zwłaszcza ostatnio trudnym ale stabilnym i wątpię żeby Stany czuły potrzebę zmiany władz Turcji w obecnej sytuacji w regionie. W wymiarze strategicznym, Turcja jest obok Japonii czy Korei najistotniejszym elementem światowej układanki sojuszy gwarantujących USA przewagę w świecie. Natomiast nie dziwi mnie atak Erdogana wymierzony w USA. Po prostu po mistrzowsku korzysta on z okazji i uderza pierwszy bo i tak wkrótce dostałby reprymendę ze strony USA. A tak to on pierwszy atakuje, i przejmuje inicjatywę, dzięki czemu za jakiś czas atakowany przez USA będzie mówił, że to zemsta USA za jego politykę ochłodzenia relacji ze Stanami. Zresztą z pewnością nie jest też tak, że Stany kompletnie nic na temat planowanego przewrotu nie wiedziały.
 
 
Śmieszy mnie straszenie Turcji przez Francję czy Niemcy konsekwencjami wprowadzenia kary śmierci w Turcji. Kara w postaci uniemożliwienia przystąpienia Turcji do UE, to dobry żart bo Erdogan doskonale widzi słabość Unii i jej nieuchronny koniec, dlatego swoimi ostatnimi poczynaniami daje ewidentnie do zrozumienia, że w jego Turcji, nie ma już miejsca na mariaż z Unią. Turcja wg Erdogana nie będzie już przedmiotem polityki międzynarodowej a stanie niezależnym, znaczącym graczem na światowej szachownicy. Aktualne posunięcia nowego tureckiego sułtana można porównać do szachowego gambitu . Chwilowo Turcja na skutek posunięć Erdogana nieco straci zarówno wewnętrznie i jak i na arenie międzynarodowej ale w dłużej perspektywie zdecydowanie zyska. W regionie już przychylnie na posunięcia Erdogana patrzy Arabia Saudyjska a i skonfliktowany z Turcją Iran bo choć w dłużej perspektywie silne i imperialne rządy Erdogana będą nie na rękę Iranowi, to jest on jednak jego rozbrat z USA jest korzystny dla Iranu. Teraz nie tylko Iran i Syria będą brały cięgi od USA i UE za sposób sprawowania władzy w swoich krajach bo dołączy do nich zapewne Turcja. W grupie zawsze raźniej i łatwiej sprowadzić na "złą drogę" kolejne państwa.
 
 
W kontekście wydarzeń w Turcji nie sposób też obojętnie przejść obok sposobu sprawowania polskiej polityki zagranicznej względem Turcji ponieważ Erdogan obok społeczeństwa brytyjskiego kompletnie psuje plany Kaczyńskiego. Motywem przewodnim polskiej polityki zagranicznej jest przecież zacieśnianie współpracy z państwami, które delikatnie mówiąc nie pałają sympatią do Rosji. Najpierw PiS postawił na Wielką Brytanię a ta postanowiła wyjść z UE a teraz Turcja ochłodzi swoje stosunki z USA i poprawi z Rosją. Taki rozwój sytuacji jest wg mnie kolejnym dowodem na totalną nieudolność tego rządu w zakresie dalekowzrocznej polityki zagranicznej.
 
  
Turcy to nacja, której nie można ufać, ukształtowana na zupełnie innym systemie wartości ale mający prawo do wyboru własnej drogi rozwoju. Niezależna Turcja to słabsze i mniej skore do wszczynania kolejnych awantur w regionie USA i Izrael. Niezależna Turcja to koniec marzeń o bezwizowym wjeździe Turków do UE co poprawi i nasze bezpieczeństwo. Dzięki takiemu obrotowi sprawy osłabiona zostanie i tak już beznadziejna pozycja Ukrainy dla której Turcja miała być partnerem strategicznym. Spadnie zaangażowanie Turcji w ramach NATO a tym samym wydatkowane 47 milionów przez Polskę na organizację szczytu NATO okażą się być pieniędzmi wyrzuconymi w błoto bo rzekomo wzmocniony warszawskim szczytem sojusz przetrwał w swojej potędze raptem tydzień, by po tygodniu strzelić sobie przysłowiowego samobója . Wśród geopolitycznych minusów rządów sułtana Erdogana należy wymienić pogorszenie się geopolitycznej sytuacji Grecji, Cypru czy Armenii oraz losu Kurdów. Niemniej myślę, że najbliższe 2-3 lata zajmą Erdoganowi na dalszy proces wzmacniania swojej pozycji w państwie. Ucierpią w najbliższym czasie jedynie Kurdowie, reszta sąsiadów Turcji ma jeszcze kilka lat spokoju. Najtrudniej chyba przewidzieć kierunek postępowania Turcji względem Syrii bo z jednej strony Erdogan będzie teraz uchodził za takiego samego dyktatora jak Asad więc atakowanie go z tej pozycji byłoby głupotą, z drugiej zaś strony utrzymanie się Asada w Syrii, to wzrost wpływów Rosji w regionie a tego Turcja z pewnością sobie nie życzy.
 
 
Tak na marginesie, ciekawie zachowuje się w Polsce amerykańska agentura wpływu, która po zestrzeleniu rosyjskiego bombowca gotowa była nosić Erdogana na rękach a teraz nagle dostrzegła w nim zadatki dyktatorskie, które podobno widać w jego postawie już od kilku lat. Dziwne jeszcze kilka tygodni temu jakoś tak skrzętnie zapominano o tym wątku rządów Erdogana a teraz wylewa mu się na głowę kubły pomyj. I czekam oczywiście na komentarze Frondy, Republiki, Gazety Polskiej i całej tej reszty wesołej propisowskiej gromadki, wskazujące, że za puczem stoi Putin a pomagał mu w jego organizacji Mateusz Piskorski i tzw. „Rosyjska piąta kolumna w Polsce”.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Powiadają że Erdogan ma ambicje odbudowy Imperium Osmańskiego.To być może, ale być może stara się tylko zachować status quo.
  Wszak wedle mapy pułkownika-wizjonera Ralpha Petersa w najbliższej przyszłości Turcja ma się ździebko zmniejszyć.

  https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/3f/7b/d0/3f7bd014c7817af13d14de9bcef01d13.jpg

  A przecież jak gołym okiem widać wizje Ralpha Petersa https://en.wikipedia.org/wiki/Ralph_Peters będące elementem projektu Wielki Bliski Wschód https://en.wikipedia.org/wiki/Greater_Middle_East realizują się na naszych oczach.
 • @@@!
  Myślę, że głównym graczem w zamachu było państwo europejskie, które dąży do hegemoni na kontynencie..Rozkazy do puczystów płynęły przez Grecję....Wiadomo kogo kolonią jest Grecja w UE;-) To co nastąpiło w Turcji jest zgodne z wszelkimi zaleceniami Feirdmana, które sprowadzają się do jednego w sumie zalecenia - robić burdel! Tylko coś kurde nie wyszło:)
  A może i wyszło? Może to zbliżenie Turcji z Rosją to wstęp do kolejnego resetu? Współczesna światowa scena polityczna zaczyna przypominać pedalski klub... każdy każdego stara się w dupę wyruchać ;)
 • @ikulalibal 09:58:13
  Ale się miotają w zeznaniach... Pucz był wcześniej wykryty, zatem był rzeczywisty. A za chwilę, "pucz był ustawką, bo...Erdogan stworzył listy proskrypcyjne". Zapomniano jedyne dodać, że na stworzenie tych list potrzebował on aż...jednej godziny. A dodał kilku wrogów z za granicy, bo zwyczajnie chciał skorzystać z nadarzającej się okazji. Jedno natomiast jest pewne, po takim tekściku. Nie tylko Mossad, ale i CIA na bank animowało ten pucz. A teraz walą w gacie, bo Turcja na pewno pójdzie w kierunku Rosji i szlag trafi całą politykę wschodnią. Dotyczy to w pierwszym rzędzie Ukrainy. A co gorsza, przełoży się to także i na sytuację Polski. Wprawdzie jeszcze nie dziś, ale jednak w bardzo nieodległej przyszłości. Tragedii póki co nie ma. Mamy jeszcze kilka ruchów na szachownicy i możemy się zabezpieczyć na przyszłość. Tyle, że czasu na wykonanie tych ruchów będzie coraz mniej. Od dłuższego czasu próbowano "rozbujać" Turcją poprzez serię zamachów w których niewątpliwie maczali łapy ludzie od wewnątrz i to miał być pretekst do przejęcia władzy przez wojskowych. Jednak wszyscy i ci z Europki i zza Wielkiej Wody i ci od Putina się przeliczyli odwracając teraz kota ogonem. Najbardziej nie żal mi środowiska sędziowskiego które z zasady jest skorumpowane i w każdym momencie do wymiany lub do zwolnienia. Erdogan jawi się jako niezależny mąż stanu dużego Narodu - nie jest szaleńcem ani fanatycznym ideologiem i dba o jego interesy i jego obywateli a robienie z niego sojusznika i przyjaciela Putina jest śmieszne jeżeli weźmiemy chociażby pod uwagę fakt, że na riwierze tureckiej Rosjanie co roku zostawiają miliardy euro i dolarów .To oczywiście jest nienormalne i nie do zaakceptowania, stąd takie zakamuflowane gierki-skąd my to znamy...Dobrze wiemy kim jest Erdogan: demokracja to pociąg na który wskoczymy, meczety to nasze kaserny, minarety to nasze bagnety, a "wierni" to nasi żołnierze! To jest właśnie Erdogan. Teraz ma także kaserny! Erdogan to taki Achmadinezad bis z władzą Saddama Husseina i fanatyzmem Szejków arabskich. W Moskwie FSB zatrzymała szefa Komitetu Śledczego - czy to dalszy ciąg tureckich czystek?
  http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=8314
 • Parę aspektów, tylko jako bodziec do zastanowienia
  .
  „totalną nieudolność tego rządu w zakresie dalekowzrocznej polityki zagranicznej.”

  Nie należy oczekiwać od kundli warszawskich czegoś takiego jak „dalekowzroczna polityka zagraniczna”, oni zostali zaledwie przywiązani do budy pod nazwą „rząd polski” na ten czas, na jaki ich pan potrzebuje. W Polsce są może środowiska, które prowadzą „dalekowzroczne analizy polityczne”, ale one nie mają zbyt wielkiego wpływu na kundle w Warszawie.

  „Turcy to nacja, której nie można ufać”
  A komu by autor chciał udać ? Brytyjczykom, Francuzom, może Niemcom, albo nam tak bliskim Czechom, Słowakom czy bratankom, no to pozostają jeszcze Ukraińcy i Rosjanie ?

  Parę ogólnie znanych tricków propagandowych

  - http://pppolsku.blogspot.com/2011/12/fa.html#Chomsky

  i masy każdej nacji popędzą w wymaganym kierunku, pędząc przy tym przed sobą tę mniejszość, która z racji większej ilości oleju w głowie taki kierunek uważałaby za błędny. Jak się dokładniej wydarzeniom przyjrzeć, to można bez trudu uznać je za ilustrację instrukcji zawartej w linku.

  Jeśli zaś chodzi o „wprowadzenia kary śmierci w Turcji ”
  Główną troską Erdogana powinno być, aby on sam nie był pierwszym, na którym ta kara zostanie zastosowana. Także naziści mogli zastosować ustawy, które im „demokratyczni” poprzednicy tak usłużnie przygotowali. Wystarczy spojrzeć na możliwości, jakie n.p. Traktat Lizboński, największe dzieło naszego bohatera

  - http://pppolsku.blogspot.com/2013/08/hala-podosci.html#_K

  otwiera reżymowi totalitarnemu, za jaki urzędnicy UE tę konstrukcję uważają, por. Juncker

  - http://pppolsku.blogspot.com/2011/12/fa.html#Orban

  @kula Lis 66 10:41:53

  „Mamy jeszcze kilka ruchów na szachownicy”
  Jak dotąd to na szachownicy Eurazji (por. Z. Brzezińsk) to te kundle w Warszawie są ruchane a my przy nich. Kiedy jeszcze kundle dostaną wsparcie batalionu zza oceanu, to dopiero będą mogli nas wyruchać. Takie legiony szybkiego przerzutu w imperium,

  - http://pppolsku.blogspot.com/2012/01/fh.html

  por też imperium rzymskie, to znakomity środek do tłumienia wszelkiego sprzeciwu podbitej ludności. Można się uśmiać, prawie wszyscy w Polsce myślą, że legiony imperium stacjonujące w Polsce są, aby ich bronić, legiony bronią ZAWSZE i TYLKO imperium. Pierwszym zadaniem kundli w Warszawie jest dostarczyć legionistów i to wyposażonych w broń.
 • @Autor
  Były wysoki urzędnik firmy CIA twierdzi że firma odegrała pewną rolę w organizacji puczu.
  http://sputniknews.com/analysis/20160720/1043321847/cia-coup-turkey-part.html
  Irański anglojęzyczny portal (powołując się na źródło zbliżone do tureckiego MSZ) donosi że Rosja ostrzegła Erdogana o organizowanym puczu.
  http://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13950430001452
 • Jeden z tureckich puczystów przed i po przesłuchaniu
  https://pbs.twimg.com/media/CnzK12oW8AEPK1c.jpg
 • Lewacki umysł i wszystko jasne.
  https://pbs.twimg.com/media/CnvQQPwWEAEqf9G.jpg
 • @@@!
  https://pbs.twimg.com/media/CnvbQSNW8AE-WKS.jpg
 • Gdy rozum śpi budzą się niemieckie pośliny.
  https://pbs.twimg.com/media/CnvyQvpXgAgPCK5.jpg
 • @@@!
  Czy Komisja Wenecka przybyła już do Ankary???
  2500 sędziów i prokuratorów wywalonych albo aresztowanych w Turcji https://pbs.twimg.com/media/CnpJCBlW8AATarL.jpg
 • @Laznik 13:06:07
  NATO to sojusz wartości - powiada p. Obama. No tak, Turcja w NATO od 1952, kilka zamachów, stracenie premiera Menderesa i ministrów. Proste.
 • @Laznik 13:06:07
  Akcesoria postępowego demokraty:
  - kredki
  - wymienne flagi w avatarze
  - kolorowe światła
  - taśma na usta
  - torba na głowę
  - banan do ręki
 • Czterech jeźdźców apokalipsy
  https://pbs.twimg.com/media/Cl6SpbKXEAAYB_A.jpg
 • @Laznik 13:06:07
  Państwo islamskie ostatecznie pokonane... https://pbs.twimg.com/media/Cnlbs2ZWgAA6I51.jpg
 • My tu gadu gadu o Turcji a...
  tymczasem tylko dziś w nocy z wybrzeża Libii "uratowano" 3,200 interioru Afryki i przywieziono do Włoch - nowe ubogacenie, w ub. tyg. urządzili zamieszki w obozach we Włoszech żądali lepszych warunków i przejścia do Niemiec i Włosi puszczają zobaczcie zdjęcia, same "kobiety i dzieci" i wszyscy to widać że umęczeni wojną "Syryjczycy", ciekawe czy już mają noże?
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-3699291/Thousands-migrants-overcrowded-boats-heading-Italy.html prawo międzynarodowe mówi - ratuje i odstawia do najbliższego portu, do Sycylii jest z Libii 270 mil morskich - to jest najbliższy port? Szmuglerzy ładują na krypę i wystawiają za wody terytorialne, dziurawią i dzwonią po ratunek, a sami uciekają. Jak zdążą to ich ratują jak nie to toną. Każdy "uratowany" to 800 tys. następnych chętnych. To jest robione specjalnie!!! za te statki ratownicze (paliwo+koszty ludzi) płaci Soros. Zdziwiony? To jest regularna kolonizacja, i tak codziennie już nawet nie mówią o nich "uchodźcy"...Podziękujmy za to USA i NATO, które obaliły "strasznego dyktatora" Kadafiego. Od tego momentu w Libii zrobił się totalny kipisz i ludzie stamtąd uciekają. A sam Kadafi ostrzegał niedługo przed swoją śmiercią, że jak zginie to fala uchodźców z Libii zaleje Europę. Wizjoner czy jak?! To Soros (a właściwie Rothschildowie, bo Soros jest tylko ich pionkiem) za tym stoją. Wcale mnie to nie dziwi. Oni chcą zniszczyć Europę, wymieszać rasy i stworzyć jedno superpaństwo europejskie beznarodowe i po to to wszystko robią.
 • Mikołaj Starikow....Wolna Rosja
  https://m.youtube.com/watch?v=dmq2oV5dWew

  Mówi o przewrocie w Turcji.
  min. o tym, dlaczego Rosja uprzedziła Erdogana o planowanym zamachu stanu, mimo, iż uważa Turcję za wroga, a nie sojusznika.
  O brexicie
  O zamachu na Hitlera w lipcu 1944 r., który gdyby się wtedy udał nie byłby korzystny dla ZSSR.
  O Olimpiadzie w Rio i aferze dopingowej.
 • „Kordon sanitarny“
  .
  „Podziękujmy za to USA i NATO, które obaliły "strasznego dyktatora" Kadafiego “

  Agent żydowski w USA tak mówi o „kordonie sanitarnym“

  - http://pppolsku.blogspot.com/2014/04/teksty.html#WojEur

  Także wokół UE stworzył USRAel „kordon sanitarny“ rozciąga się od Mali, przez Sudan i Libię, Syrię, Irak, Afganistan, kolejna linia przechodzi przez Kosowo, Grecję i Ukrainę, próbowano także włączyć do tego Gruzję, gdzie się też nasz ś.p. bohater narodowy udzielał, i wygląda na to, że też Turcję,

  - http://pppolsku.blogspot.com/2013/08/hala-podosci.html#_K

  Uwaga ! Rosyjskie źródło podaje, że Erdogan uszedł przed zamachem, jedynie dzięki doniesieniu wywiadu rosyjskiego, który komunikat o zamachu na niego przełapał, rozszyfrował i mu przekazał, że uszedł z życiem. Trudno ocenić ile w tym prawdy, ale wyjaśniało by to jego oskarżenia pod adresem USA. Rosja nie ma naturalnie interesu, aby przy jej granicy obok Ukriany powstało nowe zarzewie: Turcja.

  Pani Kelly M. Greenhill badała przypadki użyciu masowej migracji jako broni masowego rażenia

  - http://kdgwna.blogspot.com/2015/03/syj.html#Nazd

  ta broń jest wg. niej użyta przeciętnie raz na rok, tzn. jest używana poweszechnie. Ponoć liczne tzw. NGOs w Afryce i Azji werbują migrantów, aby ich kierować do UE, zgodnie zresztą z piękną ideą tzw. Open Society Sorosa.

  O zastosowaniu tej broni w jednej z operacji USRAela w wojnie przeciwko UE pisano n.p.

  - http://pppolsku.blogspot.com/2015/09/oper.html

  USRAel prowadzi tę wojnę od dziesięcioleci, przejawem ogłupienia ludności i dowodem na działalność V. kolumny n.p. takiego POPiSu SLD PSL i.t.d. w Polsce jest fakt, że jedynie nieliczni zauważyli, że prowadzona jest wojna przeciwko nam, tzw. silent war i to pomimo faktu, że nasz „rodak” Z. Brzeziński już przed dwoma dekadami wyjaśnił w swej książce szachowej o co właściwie chodzi w tej wojnie.

  @kula Lis 66
  Jest nieco przesady w tym, że określa się Kynast jako „posłanką“, czy na prawdę chodzi o kobietę ? Wykonała jedynie jej oficera prowadzącego. Wśród zielonych jest bardzo wielu jurgieltników służb USRAela, J. Fischer, ponoć syn szojcheta, był taką wstawką wywiadu jako MSZ RFN, po zakończeniu kariery mnisterialnej otrzymał zadanie w CFR. Czy lewactwo polega na współpracy z wywiadem USARela ? Nie jest myląca ta swoboda semantyczna ?

  Wielokrotnie już postulowano dbałość o właściwą semantykę, także staranną selekcję publikowanego materiału. Wielokrotnie wystarcza link do obrazka czy youtuba.
 • @Berehynia 21:53:15
  //aferze dopingowej.//
  eeee tam - to false flag 8-))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930