Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
141 postów 163 komentarze

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Rubel ciągnie złotówkę za sobą.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeszcze kilka miesięcy temu próbowano bagatelizować skutki rozpoczętej przez Polskę wojny gospodarczej z Rosją.

Próbowano wmówić społeczeństwu że wystarczy żeby jadło ono jabłka i piło cydr a uporamy się z „ruskimi sankcjami” bez kłopotu. Bardzo szybko okazało się, że Polska poniesie znaczne straty w tej konfrontacji, tracąc nie tylko rynek jabłek ale owoców i warzyw jako takich. Dla tych, którzy nie odwiedzili nigdy moskiewskiego supersamu powiem, że polskie mrożonki cieszyły się tam ogromną popularnością podobnie soki. Polska jest największym producentem pieczarek w Europie a największym ich odbiorcą była Rosja. Polskie firmy eksportowały do Rosji kosmetyki, środki czystości, higieny osobistej, mleko i przetwory mleczne, mięso materiały budowlane. Znaczną popularnością cieszyły się też nasza  odzież dziecięca i obuwie dziecięce. To polska firma miała pobudować fabrykę tramwajów która miała wyposażyć w swoje wyroby główne miasta Rosji.

Od wczoraj wiadomo, iż Polacy stracą nie tylko na skutek sankcji gospodarczych ale również na skutek słabnącej złotówki. Nikt z naszych rządzących nie miał na tyle wyobraźni, żeby zdać sobie sprawę, iż atak na gospodarkę rosyjską przyniesie negatywne skutki dla naszych gospodarstw domowych. Wszyscy, ci którzy spłacają kredyty walutowe w naszym kraju odczują teraz to negatywnie na swoim portfelu. Czyli nie Amerykanie ani nie Niemcy, którzy wygenerowali  wspólnie na Ukrainie cały ten konflikt ale tradycyjnie zapłacą Polacy.

Arkadiusz Miksa

KOMENTARZE

 • Słuszne słusznosci.
  Piszę o tym od dawna ale dla rusofobicznych jełopów z odchyleniami żydobanderowskimi to jak bajka o żelaznym wilku.
  Rosja nie padnie ale za głupkowatą politykę USA zapłaci (i już płaci) cała Europa.
  A Polska pewnie najwięcej.
 • Aaaaaaaaaaaaaaa,,,,,,??????
  Zlotowka przywiazana jest do Euro nie do rubla....jest zalezna od euro tak -jak kiedys bond dollarowy od dollara:-)0)
  Slabnie???? a wiecie panowie co to znaczy, jak zlotowkla "slabnie"....
  doja...doja intensywniej....Polakow....
  Echm,,,,
 • Polski Rząd, opozycja i elity polityczne nie potrafią myśleć w interesie PRS
  Bardzo dobra notka.

  Niestety realia są takie, że wskutek absolutnej głupoty i braku wyobraźni politycznej w zakresie interesów kraju - najwięcej na konflikcie z Rosją - konflikcie wywołanym przez USA i UE - straci właśnie polska gospodarka.

  Obecny Rząd i politycy Układu partii rządzącej (i opozycji), kompletnie nie potrafią zrozumieć - jakie są podstawowe interesy Polski.
  Koszty takiej polityki były ogromne. Kilka - kilkanaście miliardów dolarów.

  Jakie są z tego - konkretne korzyści dla Polski? - ZERO.
  Tylko koszty i straty

  Kto za to wszystko zapłaci? NIKT - to znaczy polscy podatnicy.

  Taka jest właśnie polityka zagraniczna naszego kraju.
  W rękach obecnych polityków - takie działania to zdrada PRS.
 • @autor
  A czego sie spodziewac po tym elemecie przestepczym, samozwanczo zwacych sie elitami?
  Ich celem jest sprzedanie nas za kazda cene jaka zaoferuja im obce panstwa w strachu przed ujawnieniem ich dzialalnosci jako elementu przestepczego.
 • Wcale mi Polski nie zal.Glosuja ludzie na masonow wiec maja co im sie nalezy.
  Najpierw wyli wszyscy:DO UNI! Pozniej: PO!Pozniej:Precz z mocherami!Jestesmy za nowoczesnoscia!To teraz ja sobie macie.
 • Stan wobec którego nie wolno milczeć
  Stosunki polsko-rosyjskie nabrzmiałe są obecnie, trudno racjonalnie zrozumiałym, napięciem, którego końca prawie nie widać. Naturalne od wieków sąsiedztwo i wiele lat dziedzictwa wspólnej historii – owszem często trudnej a nawet tragicznej dla obu państw i narodów; bliskość kultury i języka czy wreszcie naturalna serdeczność i otwartość ku sobie Polaków i Rosjan – to wszystko przenika dziś duch nieufności, zły duch, powiedzmy otwarcie – często świadomie rozniecany i podtrzymywany przez wiele wpływowych ośrodków polityczno-medialnych w Polsce, żywo przypominających czas „zimnej wojny”, który dla wielu z nich nie minął. Ten zły duch zatruwa klimat i codzienne życie Polaków i Rosjan, wytwarza stan przez zwykłych ludzi niezawiniony, stan, wobec którego nie wolno milczeć.
 • Wszystko to było do przewidzeniam to elementarz ekonomii i polityki.
  Śmieci które nas do tego doprowadziły pod sąd, a później na szubienicę. Chyba nie myślicie że oni nie wiedzieli co robią i do czego to zmierza. Bardzo dobrze wiedzieli ci ryczący na Majdanie "Sława Ukrainie". To oczywisty antypolski spisek.
  Gdy August II Mocny (Niemiec) został królem Polski, to zaraz zrobił wielką wojnę (zwaną dzisiaj Wojną Północną). Trwała 21 lat na terenach Polski przez którą przechodziły kolejna armie paląc gwałcąc i mordując - zostały z Polski wtedy ruiny i zgliszcza. Nie było później żadnej odbudowy (Niemcy o to zadbali), wtedy Polska umarła jako liczący się kraj. I o to od początku chodziło. Teraz mamy powtórkę, mamy ginąć w beznadziejnej konfrontacji.
 • @vortex 02:01:13
  A ciekawe są meandry naszej nauki historii. Stanisław August Poniatowski jest przedstawiany jaki wzorzec zdrady i zaprzaństwa ( a nie Sasi), gdy on pod berłem Katarzyny II próbował coś zrobić z tego polskiego pogorzeliska ( bo wtedy gdy on obejmował rządy Polska była tylko wielkim pogorzeliskiem po czasach saskich).
 • @vortex 02:08:00
  Jest absolutnie oczywiste że w wyniku naszej nieustannej konfrontacji z Rosją z Polski musi zostać pogorzelisko. I ci co nas do tego namawiają muszą doskonale o tym wiedzieć. Nam trzeba dużo bardzo dużo szubienic żeby jakoś ustabilizować sytuację Polski. Sznurka starczy, obecne systemy produkcyjne są bardzo wydajne.
 • Autor/ ". Nikt z naszych rządzących nie miał na tyle wyobraźni,..."
  .
  Jeśli tak rzeczywiście, to dowód na brak kompetencji, a jeśli wiedzieli dobrze co robia, co bardziej oczywiste, to dowód na przestępcza działalność na szkodę Polski. W jednym i drugim wypadku tacy ludzie nie moga mieć wpływu na zarzadzaniem naszym państwem i łamiac przysięgę unieważniaja prawomocność powierzonych im funkcji i wypływajacych z nich działań.
  A tu, co dzieje się w UK (niestety wersja bez napisów)
  https://www.youtube.com/watch?v=JduqBw2jIbo
 • upadek Polski
  "wzrost wartości dolara jest związany z umacniem się amerykańskiej walut wobec wszystkich walut"
  co ma znaczyć:
  "wzrost wartości dolara jest związany z umacniem się amerykańskiego dolara"???!!! Super konkluzja.
  O sile amerykańskiego dolara decydują dwa czynniki:
  1. SIŁA tzn. armia
  2. 100-letnia struktura za którą stoją SIŁY które decydują o losach świata.
  Pogłoski o upadku dolara i zastąpieniu go przez inną walutę są tylko mrzonkami tak długo jak te dwa wyżej wymienione czynniki będą istnieć.
  W końcu istnieje coś takiego jak "0", zawsze można dług powiększać w "nieskończoność".
  Oczywiście, w pewnym momencie (dogodnym dla "elit") potężny kryzys (przez te elity świadomie zaprojektowany) spowoduje, że zaakceptujemy nowy sytem w nadziei że uciekniemy od starego. Większość nie będzie sobie zdawała sprawy, że to tylko ucieczka z deszczu pod rynnę.
  A tak w kwestii Rosji i rubla, czy wyobrażacie sobie te wielkie straty jakie polska gospodarka ponosi izolując się od gospodarki rosyjskiej?
  Te miliony obecnych emigrantów nigdy by nie opuściło Polski!!
 • @LordConqueror 17:05:56
  Szanowny Panie Lordzie,

  Dziękuję za słowa uznania. Rzeczywiście od takiego autorytetu i znawcy rynków światowych - to godne uwagi. Muszę sobie to wziąć na poważnie.

  A wie Pan, żyję już trochę na tym Bożym Świecie, wiele rzeczy widziałem.
  Mieszkałem wiele lat swego dorosłego życia w Australii i widzę co się tam teraz dzieje. Jest coraz gorzej - tylko ja... nie wiem dlaczego.

  Dlatego też chciałbym spytać Pana, jako eksperta światowej gospodarki -

  Australia ostatnio jest zdecydowanie proamerykańska i antyrosyjska. Niewiele eksportuje do Rosji a USA (i głównie Chiny) to jest podstawowy kontrahent. Dlaczego więc ostatnio spada wartość dolara australijskiego.
  Od mniej więcej roku to jest ponad 30%. I dlaczego eksport nie rośnie. I dlaczego PKB też nie rośnie.

  To oczywiście wszystko wina Rosji no i w pewnym niewielkim sensie moja

  A dlaczego idzie do góry waluta chińska? Albo CHF?

  Oczywiście, zgadzam się. Polska nie ma żadnego wpływu na ścieranie się mocarstw, ani na ceny ropy - ani na wiele innych rzeczy.
  Może tylko tyle co Pan i ja.

  Ale Pan myśli, że o wszystkim decyduje Ameryka. Good luck.

  Ja myślę, że Pan powinien kandydować,
  Pan powinien walczyć w wyborach.

  To naprawdę żal serce ściska, że taki talent, taki ekspert i taki polityk jak Pan - tak się marnuje.

  Życzę sukcesów i wszelkiej pomyślności.
 • @LordConqueror 19:59:26
  Szanowny Panie Lordzie,

  Oczywiście wszyscy którzy wybrali opcję "prorosyjską" skończą marnie.

  No bo prędzej czy później zbankrutują. Chyba...że...
  Szybko się zreflektują i rzucą się na kolana przed USA i UE Niemiec, a wtedy dolar i euro - dadzą im wieczne szczęście - życie w raju.

  Ciekawe tylko dlaczego np Anglicy, czy Norwegowie nie palą się do euroraju.
 • @LordConqueror 22:49:23
  Szanowny Panie Lordzie,

  Dziękuję uprzejmie za wykład. Jest Pan wykształconym człowiekiem i trudno się z Panem nie zgodzić.
  Mam nadzieję, że może będzie szansa aby się spotkać i pogadać.
  Czekam na propozycję.

  Na zakończenie opowiem Panu historyjkę (bardzo prawdziwą) z własnego życia:
  Otóż dawno temu, za lasami, górami i morzami (nawet oceanami) żył sobie bardzo zamożny człowiek. Czytał wiele książek, gazet i publikacji - wszystko po to aby zorientować się - jak najlepiej zainwestować swoje własne, ciężko zarobione pieniądze. Jakoś mu nie wychodziło - niewiele wprawdzie tracił ale też niewiele zarabiał. Postanowił więc, zwrócić się do rozmaitych ekspertów, którzy wszyscy "pozjadali" wszelkie mądrości i meandry świata finansów i inwestycji.
  Człowiek ten płacił ekspertom dużo i słono - ale za to w dolarach (AUD).
  Ich rady i mądre miny były sekretem, kosztowały także bardzo wiele.
  Człowiek ten, słuchał i postępował dokładnie według rad ekspertów ale... przestał w ogóle zarabiać, natomiast zaczął coraz więcej i szybciej tracić. Eksperci (po zainkasowaniu prowizji) - zawsze szukali powodów, dlaczego stało się tak a nie inaczej. Winny był zawsze - nieprzewidywalny Rynek.
  Wtedy człowiek ten wpadł na dziwny pomysł. Słuchał nadal dokładnie rad ekspertów - ale zaczął postępować i inwestować całkowicie odwrotnie
  do ich zaleceń. I o dziwo przestał tracić a zaczął zarabiać.
  Niestety, eksperci zorientowali się w niesubordynacji człowieka i przestali w ogóle udzielać rad. Wycofali się z rynku. Ten człowiek to ja i gdybym tylko potrafił albo przestał słuchać rad - byłbym znowu bogatym.

  Mam nadzieję - nie zanudziłem Waszmość Pana.

  Pozdrawiam
 • Sankcje
  Na sankcjach handlowych zwykle tracą obie strony. Tyle, że nasza strata po utracie rynku rosyjskiego będzie bardzo trudna do naprawienia.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930