Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
175 postów 192 komentarze

Saudyjczycy przeciw Iranowi i Rosji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Geopolityczne zmagania trwają w najlepsze.

Powstrzymywanie podniesienia poziomu cen ropy na światowych rynkach przez Arabię Saudyjską przez część  ekspertów branży paliwowej  postrzegane  było jako przejaw ich próby zniechęcenia amerykańskich koncernów do wydobycia ropy ze złóż łupkowych. Co oczywiście znalazłoby swoje potwierdzenie w realiach ekonomicznych ponieważ wydobycie ropy metodą wymagającą bardzo dużych nakładów finansowych przy jednoczesnym spadku cen na rynkach światowych mijałoby się przynajmniej chwilowo z sensem. Część ekspertów twierdzi jednak, iż w rzeczywistości nie chodzi Saudyjczykom o uderzenie w USA, z którym to krajem współpracują zarówno gospodarczo jak i militarnie ale w swoich znacznie bliższych rywali. Pierwszym z nich  jest Iran, którego Arabia Saudyjska próbuje za wszelką cenę marginalizować, konkurując z nim o przywództwo w regionie. W grę wchodzą również kwestie religijne, które dodatkowo podgrzewają napięcie. Saudyjczycy to  sunnici a Persowie w zdecydowanej większości szyici. Drugim zaś jest Rosja, której Saudyjczycy nie trawią jeszcze bardziej. W końcu to właśnie w Arabii Saudyjskiej znajduje się centrum islamskiego ruchu wahabitów, który uważa Rosję za swojego  jednego z największych wrogów. Dlatego to właśnie z Arabii Saudyjskiej przekazywane były pieniądze na broń i szkolenie najbardziej fanatycznych bojowników walczących z armią rosyjską w Czeczenii.

Kolejnym miejscem ścierania się wpływów wszystkich trzech państw jest Syria wspierana przez Iran i Rosję a zwalczana przez Arabię Saudyjską, która wspierała tam zarówno finasowo jak i szkolia islamskich bojowników walczących z armią syryjską.

Jeśli rzeczywiście taki jest cel polityki Arabii Saudyjskiej  to wybrała ona pewnie nie przypadkowo idealny moment do osłabienia Rosji, dla  której obniżone ceny ropy na rynkach światowych są teraz najbardziej czarnym scenariuszem jaki może się wydarzyć.

Arkadiusz Miksa

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930